More

  Олимпискиот оган пристигна во Марсеј

  spot_img

  Големата поморска парада, организирана за да го одбележи пристигнувањето на олимпискиот оган во Франција, започна во Марсеј во 11 часот во средата, 79 дена пред церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Париз, со 1.024 бродови кои го придружуваат трокопаниот Белем во пристаништето во градот. .

  Звуците на гајдите, сирените и трубите се слушаа од бродовите кои го славеа пристигнувањето на олимпискиот факел, кои поминаа 12 дена на море откако испловија од Грција. Едриличарскиот брод „Белем“ е изграден во 1896 година, годината кога се одржаа првите модерни Олимписки игри.

  На La Belle Poule, историски брод со два јарбола на француската морнарица што директно го следи Белем, звукот на гајдите одекнуваше под големите бели едра што го означуваат почетокот на парадата што ќе трае до 17 часот долж брегот на вториот по големина град. во Франција.

  Наоколу, на море, во Медитеранот има мали екскурзиски чамци, кануа, но и големи едрилици, пренесува агенцијата France Presse.

  Повеќе од 150.000 луѓе се очекува да присуствуваат на церемонијата по шестчасовната парада на тријарболата Белем, која ја напушти Грција на 27 април со пламенот што беше запален во античка Олимпија 11 дена претходно.

  Околу Белем има силни безбедносни мерки. Околу четириесет чамци на француските власти и 6.000 полицајци беа мобилизирани за да се обезбеди непречено одвивање на оваа парада.

  Првиот носител на факелот во Франција ќе биде пливачот Флоран Манаду. Штафетата ќе започне во четврток со поранешните фудбалери на Олимпик Жан-Пјер Папен, Дидие Дрогба и Базиле Боли, а меѓу носителите ќе биде и готвачот со три ѕвезди на Мишелин, Александре Мациа.

  Повеќе од 10.000 луѓе ќе учествуваат во штафетата на факелот пред пламенот да стигне до Париз и да биде поставен во близина на Лувр, во Jardin des Tuileries. Свеченото отворање на Олимписките игри ќе се одржи на реката Сена на 26 јули.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img