More

  Британскиот премиер Риши Сунак бил информиран дека руската подморница Казан била забележана на западниот брег на Шкотска минатата недела во близина на британската поморска база во Фаслане

  spot_img

  Британскиот премиер Риши Сунак бил информиран дека руската подморница Казан била забележана на западниот брег на Шкотска минатата недела во близина на британската поморска база во Фаслане.

  Ова доаѓа во време кога Владимир Путин ќе престојува во „пријателска државна посета“ на Северна Кореја за прв пат од 2000 година во вторник и среда, што ќе го одбележи исклучително реткото патување што го нагласува растечкото партнерство на Москва со повлечената држава со нуклеарно оружје, пишува Дејли Телеграф.

  Состанокот со британскиот премиер бил свикан кога подморницата Казан, која не влезе во водите на Велика Британија, била идентификувана на 5 јуни од противподморнички авион на РАФ Посејдон П8, додека авионот минувал низ Ирска, како дел од рутинскиот мониторинг.

  Подморницата на нуклеарен погон ја напушти кубанската престолнина Хавана во понеделникот заедно со другите бродови на руската морнарица по воената вежба на Карибите во текот на викендот.

  И САД и Куба ja отфрлија како блеф заканата на Русија со подморниците. Воената вежба на Карибите нашироко се сметаше за руска демонстрација на сила во услови на континуирани високи тензии околу војната во Украина.

  Еден американски разузнавач изјави за Си-Би-Ес, северноамериканскиот партнер на Би-Би-Си, дека Казан не носел нуклеарно оружје.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img