More

  Од уличен изведувач до најголемите фестивалски бини: Dub FX во Белград

  spot_img

  Dub FX ќе пристигне во Белград на 23 септември, кога ќе настапат во Барутана во организација на Exit. Без разлика кои музички жанрови се омилени и дали некој слуша панк, рок, метал, реге, даб, d’n’b или која било друга насока, ретко кој не е љубител, познавач или обожавател на делото на Австралискиот визионер Dub FX, според организаторите.

  Причината за тоа во голема мера е патот што овој уметник го изгради во текот на својата речиси дведецениска кариера. Во текот на тие 20 години, Dub FX стана едно од најпрепознатливите и најгласните имиња во андерграунд круговите.

  Dub FX ја започна својата независна музичка кариера патувајќи низ Европа со едноставен план – живејте во комбе, патувајте и настапувајте на улиците низ светот. Иако го започна своето патување како уличен изведувач, Dub FX е исто така визионер и социјален активист.

  Може да се каже дека е и олицетворение на независна музика, бидејќи успеа целосно самостојно да продаде над 100.000 примероци, додека неговата музика на платформи има милиони слушања.

  Овој уметник се издигна од настап на улица до најпознатите концертни места и најголемите фестивалски сцени ширум светот, како што се оние во Pol’and’Rock, Uprising, Dour и многу други.

  Една од нив е сцената на EXIT, каде овој уметник настапи двапати. Пред речиси една деценија, во 2014 година, на Петроварадинската тврдина, Dub FX претстави сосема нов концепт на својата изведба, кога одлично ги искомбинираше перкусиите, трубите и другите акустични инструменти со битбокс.

  Тој беше придружуван од музичар по име Енди В кој свиреше саксофон, клавијатура и пееше придружни вокали, додека истовремено го снимаше сето тоа во живо и го водеше преку машина за луп мешајќи сè со вокалот на Dub FX.

  Dub FX го донесе својот специфичен звук на главната сцена на фестивалот EXIT во 2019 година, истата година кога познатиот UKF прослави десет години работа, а EXIT лансираше нова X-bass Pit бина посветена исклучиво на drum’n’bass.

  Dub FX направи посебна врска со жителите и посетителите на Нови Сад и стана апсолутен миленик на локалната публика, кога ден пред настапот на фестивалот EXIT во 2014 година направи своевидно „загревање“ во центарот на овој град, каде го имаше своето улично шоу.

  Овој месец Dub FX повторно ги здружи силите со Exit и се враќа во Србија, каде на 23 септември ќе го промовираат својот нов албум во белградска Барутана во рамките на нивната европска турнеја „Infinite Reflection Tour“.

  Новиот албум на Dub FX насловен „Infinite Reflection“ носи емотивен звук, ритам кои ве тераат да танцувате и позитивни пораки, а публиката веќе имаше можност да ги слушне песните „Cracks In the Mirror“, „No more“, „Woman Rising “, „Floating“, „Supernova Jam“, „Infinite Reflection“ и „Living Inside“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img