More

  Од ковид-19 почина 21 лице, регистрирани се 465 нови случаи од 1.707 тестови

  spot_img

  Како последица од ковид-19 животот го загуби 21 лица, регистрирани се 465 нови случаи, додека како оздравени се водат  1.880 пациенти информира Министерството за здравство информира

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 1.707 тестови, а регистрирани се 465 нови случаи на ковид-19: Скопје – 341, Кавадарци – 21, Струмица – 19, Штип – 15, Куманово – 13, Охрид – 11, Прилеп – 6, Гостивар – 5, Велес, Струга и Гевгелија по – 4, Битола, Тетово, Крива Паланка и Богданци по – 3, Кичево, Кочани, Неготино, Свети Николе, Радовиш, Дебар, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Демир Капија по -1.

  Од вкупниот број на позитивни регистрирани се 92 реинфекции.

  Регистрирани сe 1.880 оздравени пациенти од: Скопје – 1.181, Кавадарци – 81, Куманово – 68, Битола – 63, Струмица – 56, Велес – 55, Гевгелија – 39, Прилеп и Охрид по – 30, Гостивар и Валандово по – 29, Кичево – 20, Тетово, Неготино и Радовиш по – 19, Штип и Струга по -18, Крива Паланка – 16, Кочани и Свети Николе по – 12, Богданци – 11, Македонски Брод – 10, Ресен – 8, Делчево и Кратово по – 7, Берово – 5, Пехчево – 4, Виница, Пробиштип, Демир Капија и Дојран по – 3 и Демир Хисар – 2.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 6 починати лица од Скопје (70, 71, 75, 80, 83 и 95), по две починати лица од Кочани (60 и 75), Неготино (78 и 88), Прилеп (72 и 77) и по едно од Велес (78), Кичево (66), Куманово (83), Охрид (93), Свети Николе (80), Струга (80), Струмица (76) и Штип (68). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Ресен (72), починато во домашни услови.

  Од вкупниот број на починати лица, кај 20 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 1.707 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–149, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-85, Биотек-150, Систина-47, лабораторија Лаор-0, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-272, ВФВ Медикал-40, Ели Медика-20, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 778.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 132.646, активни 5.467, Куманово 15.739, активни 412, Битола 13.731, активни 459, Прилеп 13.265, активни 336, Тетово 13.076, активни 400, Кавадарци 9.796, активни 384, Гостивар 9.216, активни 207, Велес 9.034, активни 278, Охрид 8.333, активни 250, Штип 7.795, активни 122, Струмица 7.713, активни 208, Кичево 5.200, активни 134, Кочани 4.854, активни 99, Струга 4.556, активни 97, Гевгелија 4.061, активни 134, Неготино 3.483, активни 149, Свети Николе 2.579, активни 73, Ресен 2.497, активни 56, Радовиш 2.424, активни 69, Крива Паланка 2.315, активни 55, Делчево 1.865, активни 44, Берово 1.685, активни 23, Дебар 1.553, активни 23, Валандово 1.485, активни 34, Виница 1.343, активни 27, Пробиштип 1.276, активни 12, Богданци 969, активни 45, Кратово 914, активни 17, Крушево 859, активни 15, Демир Хисар 799, активни 14, Македонски Брод 677, активни 24, Демир Капија 529, активни 18, Македонска Каменица 519, активни 7, Пехчево 446, активни 4 и Дојран 249, активни 3.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img