More

  Од денеска ја води европската надворешна политика: Која е Каја Калас?

  spot_img

  Критичарите стравуваат дека непопустливата природа на Калас ја прави погрешен избор да го наследи Хосеп Борел, но сојузниците ја ценат новоизбраната висока претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ поради нејзините силни ставови.

  Јасен став против Путин
  Калас многу добро ја познава европската политика. Естонскиот премиер не е само баран политичар во врвот на ЕУ. Таа е позната по немилосрдното притискање за побрза и поефикасна помош за Украина. Исто така, решително и редовно бара јасен став против Путин.

  Не била импресионирана ниту од фактот што рускиот претседател наредил да се распише потерница против неа. „Тој сака да се плашиме. Но, тоа ќе му го даде она што го сака. Затоа не треба да се плашиме“, вели овој 47-годишник во интервју за германскиот јавен сервис АРД. Таа истакна и дека ќе продолжи отворено да го кажува своето мислење, пишува Дојче веле.

  Кога беше објавено дека нејзиното име е на листата на најбарани во Русија, многумина и рекоа дека тоа е медал на честа, рече Калас. И на крајот таа заклучи: „Очигледно направив нешто како што треба кога Русите се толку лути на мене“.

  Тоа оставило длабок впечаток, дури и кај европските шефови на држави и влади.

  Семејството депортирано во Сибир
  Таа не е првата од семејството Калас која гради кариера во Брисел. По прогласувањето на независноста на Естонија во 1991 година, нејзиниот татко Сиим Калас стана министер за надворешни работи и финансии. Подоцна, како премиер, преговараше за влез на Естонија во ЕУ и НАТО, и на крајот стана европски комесар.

  Можеби затоа неговата ќерка најпрво избра поинаков пат и кариера како адвокат. Но, освен адвокатската кариера, нејзината страна не беше ни политичка, па напредуваше во економско-либералната Реформска партија. Прво беше избрана за пратеник во Европскиот парламент, а дури потоа стана првата жена на чело на таа партија.

  Од 2021 година, таа е премиер на земјата што граничи со Русија и каде живее големо руско малцинство. Нејзиниот однос кон Москва е под влијание на нејзината сопствена семејна историја.

  „Кога Русија ја окупираше Естонија, ги депортира Естонците во Сибир и донесе Руси во земјата. Моето семејство исто така беше депортирано во Сибир. На крајот на окупацијата, руското малцинство сочинуваше 30 отсто од населението“.
  Личната семејна историја е и нејзина мотивација. Калас вели дека го претставува она што го доживеале многу Естонци. Рускиот напад на Украина го промени чувството на безбедност на многу жители на Балтикот и отвори стари рани. Калас со своите јасни зборови ги охрабрува сонародниците.

  Ја губи популарноста во Естонија
  Може да има и внатрешно-политички причини за нејзиното заминување во Брисел. Ја изгуби популарноста во Естонија. Причина? Исклучително непопуларни мерки за штедење.

  Покрај тоа, нејзиниот углед беше нарушен кога беше објавено дека нејзиниот сопруг Арво Халик е косопственик на компанија која и покрај санкциите продолжува да работи со Русија.

  На европските избори нејзината Реформска партија доби само 17,9 отсто од гласовите и го зазеде третото место.

  Значи, новата задача во Брисел доаѓа во вистински момент и за Каја Калас можеби е исто толку добро – добредојдена.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img