More

  Медвед: Исклучително е тешко да се спречат сите сајбер напади

  spot_img

  Вицепремиерот и хрватски министер за одбрана Томо Медвед во петокот изјави дека е исклучително тешко целосно да се спречат сите сајбер напади, посочувајќи дека Безбедносно-разузнавачката агенција (SOA) преку центарот SK@UT ги штити сите државни органи и целата критична инфраструктура на Републиката. на Хрватска.

  „Мораме да бидеме свесни дека е исклучително тешко целосно да се спречат сите такви напади. Вчера во КБЦ Загреб ги демонстриравме реакциските способности на сите оние кои се обучени и задолжени за справување со вакви напади“, изјави Медвед на новинарите на прашањето за хакерските напади во последните неколку дена врз одредени хрватски институции.

  Тој изјави дека само во последните пет дена имавме неколку слични напади и на други тела, освен на КБЦ, и тие беа интензивни.

  Интензивирање на сајбер нападите од почетокот на руската агресија врз Украина
  Вицепремиерот Медвед нагласи дека интензивирањето на сајбер нападите врз институциите и телата во Република Хрватска и врз економските субјекти е зачестено од почетокот на руската агресија врз Украина.

  „Сведоци сме на овие напади речиси секој ден“, рече тој.

  Медвед истакна дека на почетокот на оваа година ја имплементиравме директивата NIS2 за сајбер безбедност на ниво на Европската унија во нашиот систем, со што ги зајакнавме нашите способности во рамките на Хрватската безбедносно-разузнавачка агенција (SOA) како централно тело за координација и следење. сите мерки и активности во врска со создавање безбедносни претпоставки за намалување на ризикот од овие напади.

  Центарот SK@UT со својот чадор ги покрива сите државни органи и критична инфраструктура
  Дополнително, раководителите на органите имаа задача да преземат низа активности во однос на намалување на ранливоста на овој тип на напади, а во рамките на SOA го имаме центарот SK@UT кој ги „покрива“ сите државни органи и целата критична инфраструктура со својот чадор.
  „Многу е тешко да се создадат такви способности за да можеме целосно да ги одбиеме овие напади во почетната фаза, бидејќи тие користат различни лостови и методи. Тука е важна безбедносната култура меѓу сите вработени. Сите мора да бидеме свесни дека во овој период и во периодот што следи, ова е секако еден од безбедносните предизвици со кои треба да знаеме како да се справиме“, рече тој.

  Руските хакери наречени NoName057(16) напишаа на каналот Телеграм, како што пренесуваат медиумите, дека се одговорни за уништувањето на бројни веб-страници на хрватските институции. „Помина извесно време откако ја посетивме Хрватска, па решивме да ги потсетиме на нас“, напишаа тие во средата, заедно со списокот на страници што ги симнаа: Министерство за финансии, даночна управа, CNB, Загребска берза. Засега не ја презедоа одговорноста за хакерскиот напад врз КБЦ Загреб.

  Вицепремиерот Медвед даде изјава за новинарите по врачувањето на кандидатурите на внатрепартиските избори во ХДЗ за претседател, заменик претседател и потпретседател на партијата. Медвед е кандидат за заменик-претседател на ХДЗ, а кандидатурата ја достави до Централниот изборен комитет на партијата во име на партискиот тим на чие чело е кандидатот за претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ.

  Запрашан за коментар за повторната кандидатура на претседателот на Републиката Зоран Милановиќ за таа функција, министерот Медвед истакна дека хрватските граѓани преку мандатот на Милановиќ може да се убедат дека тој продолжува во негов стил – од кршење на Уставот, непочитување на Законот, непочитување на Закон за празници, несоодветна јавна комуникација итн.

  Тој потсети дека и претходната влада на Милановиќ остана запаметена по „лекс Перковиќ“ и фрлањето на кредитниот рејтинг на Хрватска „во ѓубре“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img