More

  Нутриционистите советуваат кои се најздравите масла за подготовка на храна

  spot_img

  Со толку многу различни масла за готвење достапни во продавниците, изборот на вистинското масло за секојдневно готвење може да биде малку комплицирано.

  Точката на вриење е една од најважните карактеристики што треба да се земат предвид при изборот на масло за јадење. Се дефинира како температура на која маслото престанува да свети и почнува да се распаѓа, губејќи го својот интегритет, пренесува GH.

  Еве кои масла ги препорачуваат нутриционистите.

  Маслиново масло
  Во регионите каде што маслиновото масло е вообичаена храна, луѓето живеат подолго. Една студија покажа дека луѓето кои консумираат повеќе од половина лажица маслиново масло дневно имаат помал ризик од смрт во споредба со оние кои не консумираат. А може да му користи и на вашиот мозок – луѓето кои консумирале половина лажица маслиново масло дневно имале 28 отсто помал ризик од смрт од деменција, пренесува N1 Загреб.

  Нутриционистите тврдат дека маслиновото масло е најдобро за преливи за салати и за печење. Точката на вриење на екстра девственото маслиново масло е 163-190 степени Целзиусови, а рафинирано 240 Целзиусови степени.

  Масло од авокадо
  Маслото од авокадо има едно од највисоките нивоа на здрави мононезаситени масти од сите масла, а исто така има и низок процент на полинезаситени масти. Овие комбинации на масти го прават маслото од авокадо многу добар избор за здравјето на срцето.

  Нутриционистите препорачуваат масло од авокадо за пржење и печење – од месо и зеленчук до десерти. Точката на вриење на екстра девственото масло од авокадо е 190 степени Целзиусови, а рафинирано 270.

  Сончогледово масло
  Лесно масло кое има убав путер вкус, но вистинската поента за продажба е што сончогледовото масло е богато со незаситени масти и ниско во заситените масти кои го оштетуваат срцето, а содржи и некои витамини Е и К.

  Нутриционистите велат дека сончогледовото масло е најдобро за пржење, динстање, печење на скара, а точката на вриење е 230 степени Целзиусови.

  масло од сусам
  Маслото од сусам може да се загрева и има многу неутрален вкус, а содржи и антиоксиданси и има повеќе корисни незаситени масти од штетните заситени масти.

  Нутриционистите советуваат дека најдобро е за динстање и печење. Точката на вриење на рафинираното масло од сусам е 210 степени, а за нерафинираната верзија 177 степени.

  Масло од кикирики
  Маслото идеално за готвење на висока температура, маслото од кикирики, се добива од семето на растението кикирики. Повеќето се рафинирани, што е вообичаен тип на масло од кикирики. Достапно е и има неутрален вкус, што го прави разноврсна опција за многу јадења.

  Нутриционистите тврдат дека маслото од кикирики е најдобро за подготовка на храна на високи температури, но и за динстање. Точката на вриење е 232 степени.

  Масло од чиа семе
  Маслото од чиа семе е преполно со омега-3 масна киселина позната како алфа-линоленска киселина, која се користи за производство на други форми на омега-3, особено EPA и DHA кои се наоѓаат во масните риби како лососот.

  Маслото од чиа има висока точка на вриење, 205 степени и неутрален вкус и може да се користи за лесно динстање и како додаток на тестенини и салати.

  Масло од канола
  Маслото од канола е познато како опција за здраво срце поради неговата ниска содржина на заситени масти, околу 7%. Всушност, големите здравствени организации препорачуваат користење на ова масло. Сепак, маслото од канола вообичаено се обработува многу, така што барањето ладно цедено, висококвалитетен бренд е клучно ако сакате да ги искористите сите негови здравствени придобивки.

  Маслото од канола е најдобро за динстање, пржење и печење, а неговата точка на вриење е 205 степени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img