More

  Нови шокантни детали: Ќерката приведена за помагање во убиството на Саша Кулишиќ, работела ли по инструкции на мајка си?

  spot_img

  Шокантен пресврт се случи во истрагата за убиството на Саша Кулишиќ, чија 14-годишна ќерка беше приведена, а потоа и приведена поради сомнение дека помагала во извршувањето на злосторството, потврдија за АТВ.

  Станува збор за постарата од двете ќерки што Кулишиќ ги имала со осомничената сопруга Андреа Кајганиќ (32), која е обвинета дека заедно со нејзиниот љубовник Дражен Лазаревиќ (19) планирале и брутално го убиле нејзиниот сопруг.

  Полицијата претходно соопшти дека Кулишиќ пред убиството бил седатиран со дрога која му била полиена во лимонадата и водата, а се сомнева дека во тоа учествувала и неговата ќерка. Поради ова синоќа била уапсена и судот и одредил притвор.

  „Таа го мачкаше лекот во пијалокот на нејзиниот татко. Тоа го направила според упатствата на нејзината мајка“, рекол извор близок до истрагата, пренесува АТВ.

  Да потсетиме, телото на Кулишиќ беше пронајдено во шума недалеку од излетничкото место Преслица кај Добој. Беше гол, врзан со конец и селотејп. Како што соопшти началникот на полициската управа Добој, Слободан Радинковиќ, неговата сопруга Андреа е осомничена како директен извршител на убиството, додека Лазаревиќ се товари за соучесништво и помагање во извршувањето на кривичното дело.

  Злосторството било извршено вчера околу еден часот по полноќ, а полицијата пронашла докази кои укажуваат дека се било детално испланирано. Наводно, Кулишиќ бил нападнат во кревет откако бил издрогиран. Се сомнева дека бил врзан во неговата куќа и ставен во автомобил со кој бил пренесен во шумата каде бил убиен со нож. Се сомнева дека неговата сопруга му ги нанела фаталните повреди.

  Дека злосторството било планирано, потврдува и тоа што Андреа и Дражен за тој ден изнајмиле автомобил и стан во Бања Лука. Таму го возеле автомобилот на Андреа, за да се вратат во Добој со изнајмен „пежо“. Уште едно возило било изнајмено и во Добој. По убиството повторно заминале за Бањалука и го вратиле изнајменото „Пежо“. Дражен е уапсен во Добој, а Андреа е лоцирана и уапсена во изнајмен стан во Бања Лука.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img