More

  Нови 521 случаи на ковид-19

  spot_img

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.231 тестови, а регистрирани се нови 521 случаи на ковид-19: Скопје – 201, Битола – 36, Куманово – 28, Охрид – 27, Кавдарци – 23, Велес – 19, Кочани – 17, Штип и Гевгелија – по 13, Прилеп, Тетово  и Струмица – по 12, Ресен – 11, Струга и Делчево – по 10, Неготино – 9, Гостивар – 8, Кичево и Радовиш – по 7, Крива Паланка, Берово и Кратово – по 6, Свети Николе и Виница – по 5, Дебар и Богданци – по 4, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево – по 2, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

  „Од вкупниот број на позитивни (521), регистрирани се 120 реинфекции. Регистрирани сe 485 оздравени пациенти од: Скопје – 187, Битола – 35, Тетово – 31, Куманово – 27, Кавадарци – 22, Гостивар – 20, Кочани и Прилеп – по 18, Кичево – 17, Велес , Штип и Струмица – по 16, Ресен – 10, Берово – 9, Неготино – 8, Гевгелија – 7, Охрид – 6, Делчево – 4, Демир Хисар – 3, Крива Паланка , Кратово, Богданци и Пробиштип – по 2, Струга ,Радовиш, Виница, Пехчево, Македонски Брод , Демир Капија и Крушево – по 1. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (78) и Струга(48). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин е регистрирано едно починато лице од Кичево (74) ,починато во болнички услови. Лицето е пријавено за починато на 05.08.2022 година“, се вели во соопштението.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.139.217 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи изнесува 3.595.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје      158402, Активни   1462
  Куманово    17887, Активни    151
  Битола      17459, Активни    245
  Прилеп      15201, Активни    143
  Тетово      14323, Активни    109
  Кавадарци   11799, Активни    139
  Велес 10625, Активни    117
  Гостивар    10186, Активни    89
  Охрид 10007, Активни    254
  Струмица    8666, Активни     88
  Штип  8624, Активни     85
  Кичево      6005, Активни     51
  Кочани      5423, Активни     67
  Струга      5117, Активни     87
  Гевгелија   4748, Активни     62
  Неготино    4070, Активни     74
  Ресен 2980, Активни     29
  Радовиш     2788, Активни     60
  Свети Николе      2759, Активни     16
  Крива Паланка     2589, Активни     26
  Делчево     2097, Активни     59
  Берово      1797, Активни     27
  Дебар 1789, Активни     24
  Валандово   1583, Активни     9
  Виница      1456, Активни     25
  Пробиштип   1295, Активни     4
  Богданци    1079, Активни     17
  Кратово     1083, Активни     21
  Крушево     1008, Активни     21
  Демир Хисар 909, Активни      9
  Македонски Брод   783, Активни      8
  Демир Капија      622, Активни      7
  Македонска Каменица     533, Активни      4
  Пехчево     503, Активни      6
  Дојран      365, Активни      0
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img