More

  Невреме ја зафати Србија: Евакуирани градинките во Љиг, гром удри во Суботица, Врање, Уба

  spot_img

  Припадниците на Одделението за вонредни состојби на МУП во текот на денот евакуирале 10 лица поради две интервенции предизвикани од невреме и обилни врнежи од дожд. Според МВР, пет воспитувачки во градинка се евакуирани во Љиг, а пет лица од возило во селото Кључ кај Мионица.

  57 пожарникари-спасувачи со 26 возила и 12 пумпи беа ангажирани и во 11 пумпи за вода во Врање, Лесковац и Мионица, при гаснење пожари по удар на гром во Суботица, Врање и Убо.

  Пожарникарите-спасувачи им помагаат на граѓаните и во отстранувањето на паднатите дрвја во Зајечар, Књажевац, Ужице, Чачак и Лесковац, како и отстранување на делови од лимена покривна конструкција во Чуприја и Неготин.

  „Во моментов СВС МУП се ангажирани во Лесковац за отстранување на паднато дрво зад Домот на културата, како и во Лазаревац за отстранување на паднатите дрвја и за испумпување на вода од домаќинствата во Лазаревац и Крушевац“, наведуваат од МУП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img