More

  Гинеколозите советуваат: Како да одржувате интимна хигиена и да спречите инфекции во лето

  spot_img

  Летото не значи само топлина и потење, туку и постојано влажен костим за капење. Покрај долгите планинарења, спиењето под шатор, интимните односи… Гинекологот Камила Жижкова советува како сето тоа влијае на интимните области и како да одржувате соодветна грижа за време на годишниот одмор, каде и да сте на одмор.

  Интимните области на жените едноставно бараат зголемена грижа во летните горештини, тоа е познато одамна. Со какви проблеми може да наидете? „Најчесто ваквите состојби се причина за појава на вагинална микоза. Меѓутоа, може да се појават и други воспаленија. Нарушувањето на вагиналната микрофлора може да предизвика и батериска вагиноза. Ниту инфекциите на уринарниот тракт не се исклучителни“, вели MUDr. Камила Жижкова.

  Како ќе ја препознаете микозата?
  Ќе има исцедок (непријатен мирис), чешање и печење во интимните места. Понекогаш тоа е придружено со горенаведеното воспаление на уринарниот систем. Како се случува тоа?

  Едно е што човек не ја следи премногу интимната хигиена во водата и во спортот. Со воспаление на уринарниот систем, проблемот често е во режимот на пиење. Оставањето на влажните костими за капење или носењето испотена облека долго време не помага при никаков проблем. Габите и бактериите потоа се размножуваат во меѓуножјето затоа што таму се суши побавно, а во исто време и таму каде што е највисока топлината.

  „Често забораваме да го измиеме костимот за капење дома во чиста вода и воопшто да го измиеме. Најризично е капењето во застоена вода која не е наменета за капење или не се одржува или не е под контрола на хигиеничар…“, вели гинекологот.

  Самолекување или гинеколог?
  Иако се колнете во грижата за интимната зона, секако вреди да се понесете со себе на годишната гинеколошка прва помош од аптеката) и на тој начин имате големи шанси да заздравите.

  „Сепак, потребно е да се почитува правилото: секогаш придржувајте се до периодот на лекување, бидејќи воспалението може брзо да се врати. Во периодот на лекување зајакнете ја хигиената и избегнувајте прекумерно внесување шеќер и алкохол, особено ферментирани“, вели Камила Жижкова и наведува дека доколку проблемите се повторат или траат подолго од 5-7 дена, време е да се обратите на лекар.

  Носете прва помош со вас во случај да страдате од чести инфекции на уринарниот систем. Совршени се барем уролошки чаеви, брусница, драловљуб или производи кои содржат т.н. Д-маноза. Треба да се разбере употребата на специјални гелови за интимна хигиена (доволни се минијатури во пакетот за патување, исто така вреди да се додаде пробиотик за зајакнување на вагиналната микрофлора.)

  Секс на плажа? Само на чакал!
  Сонувате за летен секс на плажа, дури и ако тоа е песочна плажа покрај езерото зад вашата куќа? „Ако можам да препорачам нешто, тоа е плажата со камчиња! Бидејќи песокот е насекаде и ако влезе во вагината, може да предизвика иритација кај двајцата партнери. Истото важи и за сексот во море. Иако морската вода е корисна, таа може да предизвика многу проблеми во вагината. Солта ја суши не само кожата, туку и мукозната мембрана. Не боде само во очите, туку и во вагината“, предупредува гинекологот за негативната страна на летната романса.

  Вашата интимна зона може да има интересно искуство на патување со велосипед. Неопходни се специјални панталони со облоги. Доколку не сте навикнати на долги патеки, тогаш добро е телото постепено да го навикнете на непријатно седиште за велосипед. Иритацијата на гениталиите од седиштето за велосипед навистина може многу да боли.

  Исто така е соодветно, не само за возење велосипед, туку и за спорт како таков, да се користи интимен дезодоранс или пудра за бебиња, бидејќи интимните места се совршено место за појава на проблеми со зголемена влажност“, препорачува Камила Жикова.

  Ако се подготвувате за пешачење надвор од цивилизацијата, спиете под шатор или на отворено, секогаш земајте шише чиста вода со вас. Затоа што има места каде што навистина нема тушеви.

  „Препорачувам да имате барем шише чиста вода со вас и да ги миете гениталиите барем еднаш дневно. Смени долна облека. А за интимна хигиена користете влажни марамчиња за еднократна употреба, кои се наменети за чистење на интимните места“, додава докторката.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img