More

  Нетанјаху им нареди на министрите да не реагираат на одлуката на судот во Хаг

  spot_img

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска им нареди на членовите на владата да се воздржат од одговор на одлуката на Меѓународниот суд на правдата да не го отфрли тужбата на Јужна Африка против Израел за геноцид.

  Преку советникот за национална безбедност Кахи Ханегби, Нетанјаху им наложи на министрите да се воздржат од давање изјави пред да го соопштат официјалниот став на владата за одлуката на Меѓународниот суд на правдата, објави израелскиот јавен сервис Кан.

  Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска не му нареди на Израел да ги запре воените операции во Појасот Газа, туку ја повика земјата да ги преземе сите мерки за да ги спречи нејзините сили да извршат геноцид врз Палестинците во малата енклава. Судот нареди и шест привремени мерки за заштита на Палестинците во Појасот Газа.

  И покрај наредбата на Нетанјаху, одлуката на судот ја осудија двајцата министри од ултрадесничарската партија Окма Џехудит (Еврејски сили), Џицак Васерлауф и Итамар Бен Гвир.

  Бен Гвир, чии изјави, меѓу другото, ја охрабри Јужна Африка да го тужи Израел за геноцид, оцени дека одлуките на судот „докажуваат дека тој не бара правда, туку прогон на еврејскиот народ“.

  Васерлаф на социјалните мрежи напиша „Да не се повтори“, порака која се однесува на холокаустот во Втората светска војна и други злосторства на геноцид.

  Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, од конзервативната партија Ликуд на Нетанјаху, рече дека Израел „нема потреба да му се држи предавање за моралот“ додека се бори со Хамас во Газа.

  „Меѓународниот суд на правдата во Хаг го одобри антисемитското барање на Јужна Африка да разговара за тврдењето за геноцид во Газа и сега ја отфрла петицијата“, рече Галант.

  Тој додаде дека оние кои се стремат кон правдата нема да можат да ја најдат во судот во Хаг, туку во тунелите на Хамас во Газа, каде, како што рече, се држат 136 израелски заложници и каде што убиле израелски деца. а жените се кријат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img