More

  Нема закани за безбедноста на претстојното ЕУРО 2024, смирува Чеферин

  spot_img

  Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин во пресрет на Европското фудбалско првенство, порача дека не гледа конкретни закани по безбедноста на претстојното шампионат во Германија, но е загрижен за геополитичката ситуација воопшто.

  – Немаме конкретни безбедносни проблеми. Но, безбедносен проблем за мене е сложената геополитичка ситуација во светот. Се повеќе насилство. Сè повеќе агресија. Генерално, ситуацијата во светот не е идеална – рече Чеферин во интервју за германска агенција.

  Словенецот додаде дека токму поради геополитичката ситуација е добро што Европското првенство повторно ќе се одржува во една земја, а не на целиот континент, како што беше во 2021 година.

  – За нас е многу полесно да работиме со една полиција и една тајна служба во една земја, во споредба со турнир во повеќе земји. Секогаш е предизвик да се организира голем настан како Европско првенство, поради зголемената опасноста по безбедноста. Во овој аспект веројатно е поголем предизвик од организирањето на Олимпијадата. Добро соработуваме со германските власти. Ја посетив министерката за внатрешни работи, Ненси Фезер, во Берлин и претходно разговаравме неколку пати. Сите соработуваат – додаде Чеферин.

  Германските политичари ветија дека турнирот ќе биде максимално безбеден за сите, а Ненси Фезер викендов откри дека 22.000 полицајци ќе работат само за Европското првенство секој ден.

  Фезер, исто така, им порача на Германците и посетителите да одат и да уживаат во турнирот, а Чеферин се согласи бидејќи „фудбалот е една од ретките работи што сè уште може да ги зближи луѓето“.

  – Навистина мислам дека ова може да биде голем фестивал на пријателството – рече претседателот на УЕФА.

  17.Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули во 10 градови во Германија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img