More

  Некогаш највисокиот облакодер во светот го држи специјална конструкција

  spot_img

  Разорниот земјотрес што го погоди Тајван не ја сруши највисоката зграда од 500 метри. Некогаш највисокиот облакодер не се урнал благодарение на специјалната конструкција. И покрај разорниот земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала, кој вчера го погоди Тајван и предизвика сериозна материјална штета, облакодерот Тајпеј 101 во центарот на градот остана недопрен.

  Како е тоа можно?

  Објаснето е дека облакодерот не се урнал бидејќи при изградбата биле предвидени земјотреси, кои се чести во оваа клима и сосема нормални за структурата на земјиштето во Тајван.

  Зградата има 101 кат, висока е 509 метри и има посебна конструкција која го намалува нишањето за 40% при земјотреси, а конструкцијата „работи“ и во денови кога има силни ветрови.

  На видеото можете да видите како зградата се „однесувала“ за време на разорниот земјотрес и дефинитивно е дека не се помрднала од местото каде што требало да стои.

  Структурата, која наликува на челична кула, тешка 660 тони, е поставена во внатрешноста на зградата и позиционирана високо на 92-от кат. Неговата цел е да обезбеди рамнотежа на зградата или да одржува рамнотежа – кога зградата се движи во една насока, кулата се влече во друга насока.

  На тој начин, ако зградата се ниша, не може да се урне.
  Ова е „пасивен систем за амортизација“ што значи дека работи без никаква надворешна контрола со помош на гравитацијата и движењето на зградата.

  Тајпеј 101 е поранешниот највисок облакодер во светот. Се наоѓа во главниот град на Тајван, Тајпеј. Добитник е на големата „Emporis Skyscraper Award“ за најубава и неверојатна градба во 2004 година.

  Тој е класифициран во новите седум светски чуда и седум чуда на инженерството во 2006 година. Облакодерот има 101 кат и е изграден во стар азиски стил. Самиот облакодер е висок 449,2 метри, но со антената неговата висина е 509,2 метри, што го прави еден од највисоките облакодери во светот.

  Инаку, ова не е прв пат Тајван да го погоди силен земјотрес, а доказ за тоа е земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтер кој се случи во 2022 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img