More

  Русите го ракетираат Днепро

  spot_img

  Во петокот Русија истрела ракета врз болница во источниот украински град Днипро, објави регионалниот гувернер Серхи Лисак.

  „Ракетни напади врз Днипро. „Рустични“ копилиња ја нападнале болницата. Има жртви“, напиша тој на апликацијата Телеграм, користејќи погрдно име кое го комбинира името „Руси“ со „фашисти“. Украинските медиуми јавуваат и дека има жртви.

  Претходно во петокот Украина објави дека соборила околу 10 ракети и 20 беспилотни летала лансирани од Русија во текот на ноќта во Киев, Днипро и источните региони.

  Кабинетот на претседателот Володимир Зеленски соопшти дека во околината на Харков избувнал пожар откако двапати бил погоден магацин за нафта.

  Русија ги засили своите воздушни напади против Украина овој месец, главно насочени кон логистички и инфраструктурни цели пред очекуваната украинска контраофанзива, пишува Ројтерс.

  Украинските воздухопловни сили тврдат дека собориле 10 проектили истрелани од Каспиското Езеро, 23 беспилотни летала Шахед од иранско производство и два извидувачки беспилотни летала.

  Вкупно, соопштија Украинците, во нападот што започна во четвртокот во 22 часот по локално време и траеше до 5 часот наутро во петокот, беа лансирани 17 ракети и 31 беспилотно летало.

  Русија во петокот објави дека Украина цели два региони во јужниот дел на Русија со ракети и беспилотни летала.

  На руските и украинските интернет канали се шират снимки од експлозија во Краснодар, руски град источно од Крим, на неколку стотици километри од линијата на фронтот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img