More

  Не сакала да ја загуби работата во Порше, па се ослободила од новородената ќерка

  spot_img

  Катарина Јовановиќ од германската покраина Баден-Виртемберг е осудена на седум и пол години затвор бидејќи ја фрлила својата новородена ќерка низ прозорец. Страшното злосторство го извршила бидејќи наводно се плашела дека „детето ќе ѝ ја уништи кариерата“.

  Катарина беше прогласена за виновна за убиство од небрежност во окружниот суд во Хајлброн пред два дена.

  На суд се дозна дека Катарина пред 10 месеци тајно се породила дома, а потоа го фрлила своето бебе од прозорецот на станот на асфалтот, од повеќе од три и пол метри височина.

  Телото на бебето со скршеница на черепот го пронашле преплашените минувачи, кои повикале полиција. На почетокот на судењето во април, Јовановиќ го призна делото, но не можеше да го објасни пред судот. Тврдела дека не ни знаела дека е бремена, но обвинителството ја обвини за убиство и намерно прикривање на бременоста.

  Обвинителите тврдеа дека Јовановиќ мислела дека детето ќе ѝ ја уништи кариерата како извршен директор во правниот оддел на Порше.

  – Обвинетата не била подготвена да ги стави во мирување своите животни планови, особено професионалниот напредок заради детето. Тоа беше нејзина одлука откако се породи, а критериумите за осуда за убиство беа исполнети – изјави јавната обвинителка Мареике Хафендоерфер.

  Адвокатите на Катарина Јовановиќ тврдеа дека се работи за убиство од небрежност бидејќи таа случајно го испуштила бебето од раце, откако се породила сама дома, без воопшто да знае дека е бремена.

  – Мојата клиентка не ни знаеше дека е бремена. Кога ненадејно држеше во раце крваво бебе, беше во лоша психолошка ситуација – изјави бранителот Малта Хек.

  – Тоа беше несреќен случај, таа го испушти бебето. Ќе се утврди како детето паднало низ прозорец – додава тој.

  Судот на крајот го прифати помалото обвинение за убиство од небрежност, но ја осуди на седум и пол години затвор, што беше повеќе од трите години што одбраната ги бараше. Нејзиниот правен тим, исто така, најави дека ќе се жали на пресудата.

  Соседите за локалните медиуми изјавија дека не знаеле дека Јовановиќ чека дете.

  – Никој не забележа дека оваа жена е бремена. Неодамна се смени и повеќе не разговараше со нас, но мислевме дека е под стрес поради работата – раскажуваат соседите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img