More

  Не ја фрлајте: Еве за што можете да ја искористите кората од банана

  spot_img

  Кора од банана може да се користи за повеќе работи, па затоа не треба веднаш да ја фрлате. Богат е и со витамини Б6 и Б12, магнезиум, калиум, влакна и протеини, а еве како можете да го користите за се.

  1. Чај од кора од банана
  Чајот од кора од банана може да ја ублажи надуеноста и да ви помогне полесно да заспиете поради високата содржина на магнезиум, калиум и триптофан. Можете да направите и смути користејќи ја целата банана, заедно со кората.

  2. Добро е за растенијата
  Покрај калиумот, кој е добар за растенијата, кората од банана содржи и бројни минерали кои можат да го поттикнат растот на растенијата. Сепак, некои не се согласуваат со користење на кора од банана за растенија, наведувајќи дека слаткиот мирис на расипани банани ги привлекува комарците.

  3. Направете го оцетот
  Доколку правите оцет од кора од банана, треба да знаете дека тоа не е брз процес, но резултатите дефинитивно ќе вредат. И покрај горчливиот вкус на кората, оцетот направен од кора од банана може да има слатки ноти. Ќе ви требаат околу килограм кора од банана и обичен оцет, а за подготовка се потребни околу два месеци. Финалниот производ можете да го додадете во чајот или да го користите за разни салати.

  4. Добро е за печење месо
  Ако вашето месо е суво по печењето на скара, кората од банана може да помогне да се спречи тоа. За време на печењето ставете ја кората врз месото, така месото ќе ги задржи соковите.

  5. Полирајте ги додатоците
  Кора од банана е одлична за полирање на сребрен прибор за јадење. Од кората и водата направете густ крем и потоа намачкајте со садовите. После тоа, само измијте го приборот и оставете го да се исуши. Благодарение на киселата содржина во бананата, ова одлично ќе го исчисти вашиот прибор за јадење. Овој метод може да се примени и на сребрен накит, пишува Tasting Table.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img