More

  Научниците стравуваат дека Антарктикот ќе стане радијатор наместо ладилник на планетата

  spot_img

  „Поразителните“ записи на Антарктикот мора да се сфатат посериозно поради нивните „каскадни“ глобални влијанија, предупредија група научници побарани од британското Министерство за надворешни работи да ги истражат „невидените“ промени.

  Откако се чинеше дека огромните санти мраз со големина на четвртина од Велс се распаѓаат со „сè поголема фреквенција“, Форин Офисот нарача преглед, кој потврди дека екстремните настани таму се случуваат почесто и се поинтензивни, пишува Sky news.

  Џејн Рамбл, шеф на поларните региони во Министерството за надворешни работи, Комонвелт и развој ОК, рече: „Она што се случува на Антарктикот не останува на Антарктикот. Тоа има глобални последици и затоа е важно да се подигне свеста за тоа низ што поминува Антарктикот“.

  Проф.

  Тој рече дека треба да бидеме „длабоко загрижени за околината на Антарктикот во годините што доаѓаат под континуирано согорување на фосилни горива“.

  Тие сакаа да ја „провоцираат научната заедница…да почнат да ги сфаќаат екстремните настани на Антарктикот многу посериозно отколку што биле“, додаде професорот Зигерт.

  „Мислам дека постои реална опасност, во наредните години, Антарктикот да почне да се однесува на начин што повеќе личи на Арктикот…да престане да делува како течност за ладење на планетата и да почне да дејствува како радијатор. ”

  Научниците се особено загрижени за три крајности.

  1. Апсолутно масивен топлотен бран

  Најекстремниот топлотен бран некогаш забележан на глобално ниво го погоди Источен Антарктик во март 2022 година, испраќајќи ги температурите на површината за 38,5 °C повисоки отколку што би требало да бидат. Наместо очекуваните приближно -50°C, тие достигнаа и -10°C. Ако ова се случеше во лето, ќе почнеше да се топи површината на ледените плочи, нешто што научниците велат дека никогаш досега не го виделе.

  Топлотниот бран беше „апсолутно огромен“, рече професор Зигерт. Температурата не само што беше далеку над просекот, туку и далеку повисока дури и од претходните рекорди.

  2. „Паѓа“ морска ледена покривка

  Рекордите во покриеноста со морскиот мраз се „рушат“ приближно од 2016 година. Нови рекордни минимуми беа поставени три пати за само седум години.

  „Дури и нерекордните години беа невообичаени врз основа на она што научивме да го очекуваме врз основа на претходните децении“, рече д-р Керолин Холмс, научник за поларна клима во Британското Антарктичко истражување.

  Како што морскиот мраз што лебди на површината на океанот се топи, тој престанува да ја рефлектира топлината и светлината од сонцето и открива повеќе од темната морска површина што ја апсорбира топлината.

  Морската ледена покривка на почетокот на 2023 година, во летото на Антарктикот, беше „веќе на рекордно ниско ниво, но потоа падна навистина далеку од се што претходно очекувавме“.

  „Гледаме вистински нов свет во морскиот мраз на Антарктикот“, додаде д-р Холмс.

  3. „Драматично“ пропаѓање на ледената покривка

  Научниците, исто така, предупредија на „драматично“ уривање на ледените полици Ларсен А и Б на полуостровот Антарктик и ледената покривка Конгер на источен Антарктик, што може да ја зголеми температурата на атмосферата и мразот. Ледените полици се дел од глечер или ледена покривка што исплива во морето каде што плови на површината.

  „Видовме драматични промени во обемот на ледените полици околу Антарктикот со текот на годините“, рече д-р Ана Хог, вонреден професор на Факултетот за Земја и животна средина на Универзитетот во Лидс. Топењето „влијае на крајбрежните популации ширум светот“ преку ерозијата од поплавите и брановите на невремето, рече таа.

  Хог, исто така, предупреди на „невиден“ површинско топење на копнениот мраз, кој може или да тече во океанот, да го загрее снежниот пакет или да се пробие надолу и да ја подмачка долната страна на мразот, овозможувајќи му да тече побрзо во океанот, што може да се стопи. тоа одоздола.

  Топењето на ледените плочи на Гренланд и Антарктикот го подигна глобалното ниво на морињата за 1,8 см од 1990-тите и одговара на најлошото сценарио за глобално затоплување.

  Доколку продолжат овие стапки, се очекува ледените плочи да го подигнат нивото на морето за дополнителни 17 см и да изложат дополнителни 16 милиони луѓе на годишни крајбрежни поплави до крајот на векот.

  Влијанието на климатските промени
  Поради суровата средина и оддалечената локација на Антарктикот, има помалку достапни податоци за недвосмислено поврзување на настаните како овие со климатските промени предизвикани од човекот.

  Но, професорот Зигерт рече: „Мислам дека е разумно да се претпостави дека со топлината на Антарктикот што ја видовме, нешто што се очекуваше со глобалното затоплување од горењето на моќни горива и тоа се случи“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img