More

  Најстариот и најефикасен лек од природата: Помага при бројни здравствени проблеми

  spot_img

  Најголемите предности на ова растение се флавоноидите, антиоксидансите и сапонинот.

  Експертот Рејчел Робинет истакнува дека коњското опавче е еден од најстарите користени хербални лекови на планетата, пренесува b92.Во Ајурведата се користи за лекување на воспаленија, а Индијанците го користеле и како лек за бубрезите, инфекции на мочниот меур и како диуретик.

  Конска опашка е растение богато со природен калциум, магнезиум, калиум и силициум. Ова е причината зошто оваа билка е одлична за одржување на здравјето на коските и забите, па дури и помага во заздравувањето на скршените коски.

  Се препорачува и за луѓе кои страдаат од ревматизам, артритис и остеопороза бидејќи ја подобрува еластичноста на зглобовите.

  Може да помогне и при исчашувања, проблеми со тетивите и лигаментите.

  Друга предност на коњското опавче е тоа што го стимулира растот на косата и ноктите, а е еден од најдобрите природни лекови за лекување и превенција од целулит.

  Во народната медицина, коњското опавче најмногу се користи како диуретик и природно средство за чистење или детоксикација на организмот. Го промовира исфрлањето на течностите и токсините акумулирани во телото.

  За медицински цели, воздушниот дел од растението се користи за подготовка на чај, тинктури, па дури и масла. Расте на влажни ливади, покрај потоци и реки, а поради изгледот и неверојатната сила го нарекуваат и „силување на коњи“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img