More

  Овие намирници се многу лоши за бубрезите, а повеќето луѓе ја јадат секој ден

  spot_img

  Колку често всушност размислувате или се грижите за здравјето на бубрезите? Имајте на ум дека бубрезите се нешто како воин-заштитник во човечкото тело. Тие играат клучна улога во отстранувањето на отпадот и вишокот течности од телото. Сепак, несоодветен начин на живот, кој вклучува избор на нездрава храна, може сериозно да му наштети на здравјето и правилното функционирање на бубрезите. Затоа, одвојте неколку минути за да запомните која храна треба веднаш да престанете да ја јадете или барем да го намалите внесот на минимум доколку сакате вашите бубрези да останат здрави и ефикасни што е можно подолго.

  Месни производи
  Месните производи, како сланината, колбасите, виршлите и плескавиците се голема закана за нашите бубрези и нивното здравје, пишува Вечерњи лист.

  Таквата храна има висока содржина на натриум, а редовното прекумерно внесување натриум може да доведе до зголемување на крвниот притисок и изложеност на бубрезите на прекумерен напор и стрес.

  Покрај тоа, истражувањата сугерираат дека консумирањето повеќе животински протеини од растителните протеини може да ја забрза прогресијата на бубрежното заболување.

  Газирани сокови
  Газираните пијалоци имаат исклучително висока содржина на шеќер и речиси и да немаат хранлива вредност. Затоа, ваквите пијалоци додаваат дополнителни калории во вашата исхрана (нутритивно бескорисни), што може да резултира со зголемување на телесната тежина.

  Истражувањата покажаа дека консумацијата на газирани пијалоци е поврзана со голем број болести, како што се остеопороза, бубрежни заболувања, метаболички синдром и проблеми со забите.

  Крајно време е да престанете да пиете газирани пијалоци по секоја цена и да се вратите на водата или свежите овошни сокови, како што е, на пример, свежата лимонада.

  Замрзнати оброци
  Истражувањата покажаа дека преработената храна, како што се готови замрзнати оброци и оброци подготвени за микробранови печки, може да придонесат за развој на дијабетес тип 2.

  Силно или ултра-обработена храна значи дека е полна со скриени масти, шеќер и/или натриум. Секогаш е подобро да се подготви свеж оброк од целосна храна и да се избегнува замрзната полуготова храна која треба само да се пржи или загрее за да биде подготвена за консумирање.

  Ако апсолутно мора да јадете замрзнати оброци, изберете ги оние кои имаат ниска содржина на натриум или „без додадена сол“ на декларацијата. Можете малку да го „подобрите“ нутритивниот квалитет на таквиот оброк со додавање на свеж зеленчук или овошје.

  помфрит
  Доколку во рестораните за брза храна консумирате компири во форма на чипс или во форма на пржени компири, треба да знаете дека компирот во ваква пржена форма многу им штети на бубрезите.

  Треба да се избегнува пржена храна за да се заштити срцето и бубрезите од болести. Освен тоа, компирот е богат со калиум, а сите оние кои веќе имаат бубрежни заболувања треба да го намалат внесот на калиум.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img