More

  Најстариот човек на светот почина на 115 години

  spot_img

  Венецуелецот Хуан Висенте Перез Мора, најстариот човек на светот според Гинисовата книга на рекорди, почина на 115-годишна возраст, соопшти неговото семејство и властите.

  Хуан Висенте Перез Мора, кој почина вчера, официјално беше прогласен за најстар човек на светот на 4 февруари 2022 година со 112 години и 253 дена.

  Татко на 11 деца, во 2022 година имал 41 внук, 18 правнуци и 12 правнуци.

  Тој бил земјоделец, роден во Ел Кобре на 27 мај 1909 година, како деветто дете во десетчлено семејство.

  „На петгодишна возраст, тој почна да работи со својот татко и браќата во земјоделството и помогна во бербата на шеќерна трска и кафе“, напиша Гинисовата книга на рекорди откако му беше врачена наградата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img