More

  Најмалку осум лица, меѓу кои две деца, загинаа во ноќните напади на руската армија

  spot_img

  Најмалку осум лица, меѓу кои две деца, загинаа во ноќните напади на руската армија
  Најмалку осум лица загинаа, а 18 се ранети во нападите на руската армија во текот на ноќта. Украинските напади се пријавени од Русија, но нема жртви.

  Најмалку осум лица, меѓу кои две деца, загинаа во руските напади врз украинскиот регион Дњепропетровск во текот на ноќта, а уште 18 се ранети, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Напади се пријавени и од руската област Белгород, каде властите тврдат дека противвоздушната одбрана соборила 25 украински беспилотни летала. Нападот нема жртви.

  Според украинското Министерство за внатрешни работи, во Синелниковски загинале шест лица, меѓу кои две деца на возраст од шест и осум години. Уште две лица загинаа во Днипро, каде исто така беа повредени 16 лица.

  Вкупно, Русија во текот на ноќта истрела 22 проектили и 14 беспилотни летала кон Украина, соопшти украинската армија, додавајќи дека противвоздушната одбрана соборила 29 руски ракети.

  Во меѓувреме, напади се јавуваат и од рускиот пограничен регион Белгород. ПВО собори 25 украински беспилотни летала над регионот, објави гувернерот Вјачеслав Гладков. Тој додаде дека нападот нема жртви, но оштетени се неколку згради.

  Украина денеска објави и дека нејзините сили за прв пат собориле руски бомбардер со долг дострел Ту-22М3, кој, според Киев, Москва го користела за напади со крстосувачки ракети.

  Украинското Министерство за одбрана соопшти дека авионот бил соборен на приближно 300 километри од границата со Украина. „По ударот, бомбашот успеал да прелета над Ставропол, каде потоа се урнал“, напишале тие.

  Министерството за одбрана во Москва подоцна потврди, како што јави руската новинска агенција Тас, дека „руски авион Ту-22М3 се урна над областа Ставропол на југот од земјата додека се враќаше во базата по завршувањето на мисијата“. Пилотите наводно навреме се катапултирале од авионот, но најмалку еден од четворицата членови на екипажот загинал.

  Уште двајца се пренесени во блиската болница, додека потрагата по четвртиот продолжува, објави на мрежата Телеграм гувернерот на Ставропол Владимир Владимиров.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img