More

  Apple ги повлекува WhatsApp и Threads во Кина по налог на Пекинг

  spot_img

  Apple ги повлече WhatsApp и Threads од продавницата за апликации во Кина. Тие ги следеа инструкциите од кинеската државна интернет надзорна агенција, која како причина ја наведе загриженоста за националната безбедност.

  „Ние сме обврзани да ги следиме законите на земјите во кои работиме, дури и ако не се согласуваме со нив“, изјави портпаролот на Apple за CNN. „Управата за кибернетски простор на Кина нареди отстранување на WhatsApp и Threads од продавницата за апликации поради загриженост за националната безбедност“, објасни тој.

  Инаку, двете апликации веќе беа блокирани во Кина, но нивната употреба не беше широко распространета. Но, отстранувањето од продавницата за апликации значи дополнително оддалечување помеѓу веќе одвоените технолошки универзуми, изјави за Си-Ен-Ен Данкан Кларк, претседател на инвестициско советодавно претпријатие со седиште во Пекинг, BDA China.

  „Ова ќе предизвика непријатности за потрошувачите и бизнисите во Кина кои се во контакт со семејството, пријателите или клиентите во странство. Дури и ако користат VPN мрежи за пристап до постоечките апликации на WhatsApp, тие на крајот ќе станат застарени и ќе треба да се ажурираат“, рече тој.

  VPN се виртуелни приватни мрежи кои можат да го шифрираат сообраќајот на интернет и да го маскираат онлајн идентитетот на корисникот. Во Кина, тие често се користат за пристап до содржина што е блокирана во земјата.

  Други популарни западни апликации како што се X, Facebook, Instagram и Messenger сè уште се достапни во продавницата за апликации во Кина.

  Технолошкиот гигант ја објави оваа објава поради падот на продажбата на iPhone во втората по големина економија во светот. Според компанијата за истражување на пазарот IDC, продажбата на паметни телефони паднала за дури 10% во првиот квартал од оваа година.

  IDC проценува дека подемот на Huawei и другите кинески брендови, вклучувајќи ги Xiaomi и OnePlus, ќе продолжи. Кинеските потрошувачи кои некогаш сметаа на Apple сега се свртуваат кон националните брендови на земјата.

  Покрај тоа што е клучен производствен центар, Кина останува важен пазар за Apple бидејќи е најголемиот пазар за САД. Apple на тој начин продолжува да нуди попусти во Кина за да ја зголеми продажбата. Извршниот директор на Apple, Тим Кук, минатиот месец го посети Шангај и ја отвори втората по големина продавница на Apple во светот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img