More

  Најмалку 17 луѓе загинаа, десетици се во болница, разурнати се куќи, куќи се  бидејќи торнада и опасните бури го зафатија југот и средниот запад на САД

  spot_img

  Најмалку 17 луѓе загинаа, десетици се во болница, разурнати се куќи, куќи се  бидејќи торнада и опасните бури го зафатија југот и средниот запад на САД.

  Седум смртни случаи во Тенеси се денеска потврдени, со што вкупниот број на загинати се искачи на 17, откако разорните бури и торнада ги зафатија јужниот и средниот запад во петокот до раните утрински часови во сабота.

  Последните смртни случаи беа потврдени во округот Мекнаири, Тенеси.

  Три лица загинаа во Индијана во невремето во петокот вечерта што ги оштети домовите и доброволната противпожарна единица во близина на Саливан, град на околу 95 милји возење југозападно од Индијанаполис.

  Десетици торнада се пријавени низ Арканзас, Мисисипи, Ајова, Тенеси, Илиноис и Висконсин, но точниот број на потврдени торнада допрва треба да се утврди. Според Националната метеоролошка служба, повеќе од 28 милиони луѓе ширум југот и средниот запад беа под опасност од налетот на торнадата синоќа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img