More

  Најлошите навики кои го спречуваат губењето на салото од стомакот

  spot_img

  Додека вежбањето игра клучна улога во губењето маснотии, постигнувањето порамен стомак зависи од внимателниот пристап кон тоа како и што јадете. Иако не постои волшебна таблета или единствен пристап за губење на салото на стомакот, идентификувањето и решавањето на нездравите навики во исхраната може да направи голема разлика на вашиот пат кон потенок струк.

  Расеано јадење: без разлика дали гледате телевизија или го проверувате вашиот мобилен телефон, поголема е веројатноста да консумирате поголеми порции без да го сфатите тоа. Оваа лоша навика може да доведе до прејадување и да придонесе за зголемување на телесната тежина, особено во пределот на стомакот.

  Пиење премногу алкохол: Алкохолните пијалоци содржат многу празни калории. Нивното прекумерно консумирање може да доведе до акумулација на маснотии околу стомакот бидејќи вашето тело му дава приоритет на метаболизмот на алкохолот пред согорувањето на мастите.

  Дехидрација: Дехидрацијата понекогаш може да се помеша со глад, што доведува до непотребно грицкање и прејадување. Направете навика да пиете вода во текот на денот за да го одржите вашето тело да функционира додека го држите апетитот под контрола.

  Јадење висококалорична здрава храна: Иако хранливата храна е неопходна за здрава исхрана, внимавајте на големината на вашите порции. На пример, јаткастите плодови, авокадото и маслиновото масло се богати со хранливи материи, но се богати со калории. Овие намирници можат да доведат и до многу калории, дури и ако се всушност „здрава храна“.

  Јадете надвор премногу често: Оброците во рестораните често содржат додадени масти и шеќери – два значајни фактори кои придонесуваат за маснотии на стомакот. Следниот пат кога ќе сакате да вечерате надвор, размислете за готвење дома за да ви даде поголема контрола врз состојките и големината на порциите и да го намалите внесот на калории.

  Не јадете доволно овошје и зеленчук: Овошјето и зеленчукот се богати со влакна, витамини и минерали и се неопходни за здрава, добро балансирана исхрана. Неконзумирањето доволно од оваа храна богата со хранливи материи може да предизвика желба за помалку хранливи опции.Прескокнување на оброк: Прескокнувањето на оброк може да го отфрли вашиот метаболизам и да доведе до прејадување подоцна во текот на денот. За среќа, планирањето и подготовката на оброците однапред може да ви помогнат да останете на вистинскиот пат.

  Несоодветен внес на протеини: Протеинот е најзаситувачкиот макронутриент, но недоволното консумирање може да предизвика желба за нездрави грицки кои придонесуваат за маснотии на стомакот. Тие можат да помогнат во одржувањето на мускулната маса, што потоа може да доведе до побрз метаболизам, што значи дека согорувате повеќе калории при одмор, пренесува Klix.ba.

  Се потпирате на суплементи: Иако суплементите можат да бидат корисни, потпирањето само на нив за здрава исхрана не е одржлив или практичен пристап. Наместо тоа, користете ги како што сугерира името – за да ја надополните вашата постоечка здрава исхрана.

  Јадење грицки без контрола: Јадењето грицки во текот на денот без да се внимава на големината на порциите и хранливата содржина може да доведе до консумирање премногу калории. За здрава исхрана, Школата за јавно здравје на Харвард Т.Х.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img