More

  Најдобрата и најлошата храна за вашата тироидна жлезда, според диететичарите

  spot_img

  Најдобрата и најлошата храна за вашата тироидна жлезда, според диететичарите
  Тироидната жлезда произведува хормони кои влијаат на речиси секој орган во телото, од отчукувањата на срцето и телесната температура до варењето, метаболизмот, расположението, дишењето и многу повеќе.

  Кога тироидната жлезда работи правилно, таа ослободува хормони во крвотокот, главно тријодотиронин (Т3) и тироксин (Т4), пренесува Б92.

  Сепак, понекогаш тироидната жлезда може да произведе премногу или премалку од овие хормони. Причината може да бидат болести како што се хипотироидизам, хипертироидизам и Хашимото-ова болест.

  Бидејќи тоа влијае на функцијата на телото, важно е да се јаде хранлива храна која го поддржува здравјето на тироидната жлезда.

  Затоа диететичарите и нутриционистите наведоа која храна може да го подобри здравјето на тироидната жлезда, но и која храна е најдобро да се избегнува.

  Најдобрата храна за здравјето на тироидната жлезда
  Бразилски орев
  Овие јаткасти плодови потекнуваат од амазонската прашума и се преполни со хранливи материи, особено селен.

  Селенот е есенцијален минерал со антиоксидантни својства кој е од витално значење за здравјето на тироидната жлезда. Експертите советуваат да јадете по еден бразилски орев секој ден.

  Морски алги
  Морските алги се преполни со јод, уште една суштинска хранлива материја која и овозможува на тироидната жлезда да ја врши својата работа. Сепак, постојат одредени мерки на претпазливост.

  Иако јодот е од суштинско значење за функцијата на тироидната жлезда, премногу јод може да и наштети.

  Јајцата се протеини и одличен извор на витамин Б12 и холин. Кога станува збор за здравјето на тироидната жлезда, тие се важни бидејќи содржат селен, јод и тирозин, есенцијална аминокиселина која е градежен материјал на тироидните хормони.

  Говедско месо
  Говедското месо не само што е одличен извор на протеини, железо и витамин Б12, туку е и одличен начин да се добие доза на цинк.

  Суштински минерал, цинкот помага во борбата против инфекциите, ја гради ДНК и игра важна улога во здравјето на тироидната жлезда, според студијата од 2023 година објавена во Frontiers in Endocrinology.

  Лиснат, зелен зеленчук
  Лиснатиот зелен зеленчук е богат со антиоксиданси и витамини Б. Постојат осум различни витамини од групата Б, а зелениот лиснат зеленчук, како спанаќот, ги содржи речиси сите.

  Антиоксидансите помагаат во заштитата на тироидната жлезда од оксидативен стрес, а витамините Б играат улога во енергетскиот метаболизам и функцијата на тироидната жлезда.

  Најлошата храна за тироидната жлезда
  Соја
  Храната од соја, како што се тофу сирењето, едамам и млекото од соја, имаат многу здравствени придобивки.

  Сепак, храната од соја може да се меша со тироидните лекови кои се користат за лекување на хипотироидизам.

  Затоа се препорачува да се консумира соја најмалку еден час по земањето на лекот, што му дава доволно време на вашето тело целосно да го апсорбира лекот.

  Се разбира, разговарајте со вашиот лекар за храната и нејзината интеракција со лековите.

  Кофеинот
  Кафето и другите пијалоци со кофеин, како што се енергетските пијалоци и чајот, може да ги влошат некои симптоми на хипертироидизам и да предизвикаат вознемиреност и забрзан пулс.

  Сурова зелка
  Зеленчукот како што се брокулата, карфиолот, зелката, кељот и зелката, кога се сурови, содржат гушавогени кои можат да влијаат на функцијата на тироидната жлезда.

  Готвењето на овој зеленчук помага во намалување на гушавогените и ги прави подобра опција за оние со хипотироидизам.

  Храна богата со додаден шеќер
  Постои врска помеѓу дијабетесот и нарушувањата на тироидната жлезда, се вели во прегледот објавен во „Diabetes & Metabolism Journal 2022“, па затоа е важно да се избегнува храна која предизвикува промени во нивото на шеќер во крвта.

  Транс масти
  Транс мастите може да се најдат во храната како што се пуканки во микробранова печка, тесто во фрижидер, пржена храна, маргарин и комерцијални закуски. Транс мастите влијаат на начинот на кој мозокот и тироидната жлезда комуницираат.

  Затоа многумина кои ги консумираат може да страдаат од мозочна магла и други когнитивни проблеми.

  Треба да се направат повеќе тестирања, но истражувачите забележаа во 2022 година во списанието „Frontiers in Endocrinology“ дека постои врска помеѓу воспалението предизвикано од транс мастите и проблемите со тироидната жлезда.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img