More

  На специјалниот известувач на ОН Франческа Албанезе ќе и биде забранет влез во Израел и на палестинските територии

  spot_img

  На специјалниот известувач на ОН за палестинските територии Франческа Албанезе ќе и биде забранет влезот во Израел, соопштија денеска во заедничка изјава израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац и министерот за внатрешни работи Моше Арбел. Според Гардијан, оваа изјава се однесува и на окупираните палестински територии.Како што пишува Jerusalem Post, оваа изјава доаѓа откако Албанец во неделата изјави дека масакрот на 7 октомври е „одговор на израелското угнетување“.

  Неколку месеци пред нападот на 7 октомври, Албанец зборуваше на оваа тема за N1. Таа уште во април минатата година изјави дека „не исклучува дека може да има насилство од палестинска страна“, но подвлече дека тоа е „реакција на постојаните провокации на кои се изложени Палестинците“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img