More

  На плажата полицијата пронашла повеќе од два тона кокаин, спакуван во вреќи

  spot_img

  Повеќе од два тони кокаин во вреќи беа пронајдени минатиот викенд и во средата на францускиот брег во Ла Манш, со проценета пазарна вредност од речиси 150 милиони евра, изјави во четвртокот добро информиран извор.

  Во неделата наутро на плажата во Ревил, на северозапад, биле пронајдени неколку кеси со околу 850 килограми кокаин.

  Во средата во Виси-сур Мер беа пронајдени уште шест кеси. Овој пат станува збор за тон и пол кокаин, што е вкупно 2,3 тони, „историска“ количина, вели изворот.

  Јавното обвинителство во Шербур започна истрага на почетокот на неделата.

  Не е утврдено од каде се херметички затворените вреќи пронајдени на брегот. Тие можеби биле фрлени во морето за да избегнат контрола или можеби паднале од бродот во морето, рекол изворот.

  Инспекторите се обидуваат да утврдат како дрогата стигнала на брегот. Полицијата соопшти дека „внимателно го следи“ секторот од воздух.

  Ова не е прв пат да се најде кокаин на францускиот брег. На крајот на 2019 година, на плажата од Сент Жан-де-Луз до Камарето беа пронајдени вкупно 1,6 тони бел прав.

  На крајот на мај 2022 година, колачи со кокаин со тежина од околу 21 кг беа пронајдени на плажата во Берк, на северот на Франција.

  Во средата, на прес-конференција посветена на билансот во 2022 година во борбата против трговијата со дрога, Габриел Атал, министерот за финансии, извести за „историското“ заплена на 1,9 тони кокаин во пристаништето Авр, на северозапад. на 19 февруари.

  Во 2022 година во Франција се запленети 27,7 тони од оваа дрога, што е зголемување за 5 отсто во однос на претходната година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img