More

  Момче (11) почина откако учествуваше во онлајн предизвик: Очајно семејство упатува апел

  spot_img

  Семејство од Обединетото Кралство е во жалост по популарниот онлајн предизвик кој доведе до смрт на мало момче, пренесува магазинот People.

  Томи-Ли Грејси Билингтон (11) доживеа срцев удар, а подоцна почина во куќата на пријател во Ланкастер, откако парот се обиде на предизвик познат на социјалните мрежи како „хромирање“ додека спиеше.

  Хромирањето – познато и како хуфинг – вклучува „вдишување токсични хемикалии, често од производи за домаќинството, со цел да се опиеме“, според лондонскиот Тајмс, кој ја објави смртта на момчето.

  Според Националниот институт за здравје (NIH), изложеноста на хром е „намерно вдишување на испарливи материи и може да предизвика сериозно оштетување на интегритетот на централниот нервен систем и да ги наруши нормалните патишта на психолошки, емоционален и невробиолошки развој“.

  „Томи-Ли веднаш доживеа срцев удар и веднаш почина. Болницата направи се за да се обиде да го врати, но ништо не успеа. Почина“, рекла бабата на момчето.

  „Двете ни се целосно уништени семејства, но сите го сакаме истото. Ова не крши сите, но сакаме да помогнеме да се спасат животите на другите деца и да се подигне свеста кај семејствата да ги заштитат своите деца“, рече член на семејството.

  Во Австралија „хромирањето“ ги одзеде животите и на неколку тинејџери. Минатата пролет, ученичката Есра Хејнс од осмо одделение во Мелбурн загина во речиси идентичен инцидент.

  „Тоа беше само редовна рутина на дружење со моите другари“, изјави нејзината мајка Андреа за австралиската програма за вести A Current Affair.

  Но, додека била на забавата, нејзините родители велат дека Есра вдишувала хемикалии од лименка дезодоранс за брзо да се издигне, што на крајот ја предизвикало нејзината смрт.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img