More

  Одмор во Албанија: Одмор за кој сонувате по најниски цени во Европа

  spot_img

  Драч, Ксамил, Саранда… се само дел од местата кои летово беа окупирани од многу туристи од сите европски земји.

  Подбивната фраза, која одамна е вкоренета во нашата нација и која гласи „развиен како албански туризам“, сигурно веќе не може да се користи, во ниту еден контекст. Денеска на Албанија се гледа, како што велат, „Малдиви на Европа“, која нуди се, но апсолутно се, по екстремно ниски цени, пишува Бљесак.инфо.

  Позитивниот глас ги „победува“ Албанија и албанскиот туризам од неколку причини – почнувајќи од уредувањето на одморалиштата, преку пристапот до гостите, па сè до цените, кои на крајот се најважниот фактор.

  Ниски цени – сè
  Како што пренесува Бљесак, сместувањето во хотел со четири ѕвезди во Драч, кој се наоѓа веднаш до плажата, или кој има приватна плажа, ќе ве чини 95 евра за ноќевање со појадок, за две лица. Доколку го резервирате хотелот неколку месеци однапред, може да платите значително помалку за сместувањето.

  Покрај појадок во хотел со четири ѕвезди со сопствена приватна плажа, во цената е вклучен и чадор и две лежалки, пешкири за плажа, како и паркинг во затворената гаража на хотелот. Плажата на хотелот има и дел наменет за деца, како и спасувачи кои внимателно ја следат состојбата на плажата.

  Ресторани поевтини отколку во Херцеговина
  Цените на храната исто така се ниски, под сите очекувања. Ручек за двајца, кој се состои од мезе, главно јадење, две чаши вино, две колачи, шише вода и две кафиња, ќе платите 35 км, во ресторан кој се наоѓа веднаш покрај морето и чија тераса, исто така како внатрешноста, моделирана по рестораните долж францускиот брег.

  Просечните цени се следни – супа 3 км, порција риба 7 км, салата од октопод 8 км, колач 3 км, кафе 2 км… Треба да се напомене дека се работи за ресторани кои се наоѓаат веднаш до морето, кои се сметаат најдоброто во Драч, како во однос на менијата, така и во однос на локацијата и уредувањето.

  Плаќање со картичка, електрично такси…
  Можете да платите со картичка на сите места во Драч – од хотели до ресторани до мали маалски кафулиња. За многу туристи ова е олеснување, со оглед на тоа што Албанците го користат лек како официјална валута, па можете да останете на ова место без да разменувате ниту едно евро во локална валута.

  Во Албанија отидоа чекор понатаму со превозна услуга. Повеќето такси возила во туристичките области се на електрична енергија. Ќе ги видите на паркинзите на полнач, а ги има речиси на секој чекор, по ниски цени.

  Италијански и германски продавници
  Најголем број туристи во Албанија се Италијанци и затоа крајбрежјето на оваа земја најмногу ги приспособи своите потреби на нив. Токму затоа во Драч ќе најдете бројни италијански продавници, како што е Conad.

  Има и доста Германци, кои се складираат на Спар, кој отвори продавница конкретно таму.

  Тие се прилагодија на потребите на туристите
  Од туристичкиот одбор на Драч за Bljesak.info велат дека примаат туристи од цела Европа.

  „Најголем дел од нашите гости се од Италија и Германија, но и од други европски земји. Последниве години бележиме пораст на гости и од соседните земји, како Србија, Црна Гора, Хрватска“, посочуваат оттаму.

  Велат дека главно ги привлекуваат ниските цени во однос на регионот.

  „За парите што ги трошите во соседните земји на брегот за три дена можете да поминете седум дена во Албанија. И тоа е она што ја прави разликата“, додаваат тие.

  Напоменуваат дека албанското крајбрежје од година во година се развива и дека е ориентирано кон туризмот и потребите на туристите.

  „Се прилагодуваме на пазарот, а последниве години доживеавме бум, бидејќи на социјалните мрежи сме прогласени за Малдиви на Европа, па за нас слушнале уште поголем број туристи“, посочуваат од Туристичкиот одбор.

  Проблем со работна сила
  Но, тие имаат проблем и со работната сила.

  „Луѓето излегуваат, сè потешко е да се најдат сезонски луѓе, така што навистина сме во голема неволја на брегот. Во ресторан како нашиот, кој е на приморје, мора да имаш најмалку 15 луѓе во смена – од готвачи, келнери, помошен персонал, но сè потешко ни доаѓа“, се жали менаџер на ресторан, Ѓока Фешти.

  И тие, вели, се очекува да увезуваат странска работна сила.

  „Гледам дека Хрватска, Црна Гора, Грција го имаат истиот проблем… И покрај високите плати, не верувам дека лесно ќе го решиме овој проблем. Чекаме увоз на работна сила“, вели Фешти.

  Добри патишта, но возачите…
  Доколку одлучите да летувате во Албанија, која е оддалечена само 5 до 6 часа од БиХ (Драч), информациите за патиштата ќе ви бидат важни. Патиштата се нови, коловозните ленти се широки, нема дупки, па самото возење е удобно.

  Сепак, мора да обрнете големо внимание на културата на возење и навиките на локалните возачи. Патеките се сечат, луѓето претекнуваат секаде каде што е можно, некогаш преку ленти за застанување, некогаш преку ленти за излез, никој не се грижи за пешаците.

  Безбедност
  Конечно, во однос на самата безбедност, она што може да се види како општа слика е дека безбедноста е на високо ниво. Плажата ја патролираат спасувачите, додека на улиците во градот често ќе сретнете полициски возила кои патролираат.

  Албанија се прилагоди на потребите многу странски туристи, а со одличната понуда и ниските цени, освен гости од Европа со повисок буџет, ги привлекува и сите оние од регионот на кои Хрватска и Црна Гора им се прескапи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img