More

  „Моќта на кучето“ доби 12 номинации за Оскар

  spot_img

  Вистинската трка за 94. Оскар започна денеска, по гласањето на 950 членови на Американската филмска академија во Лос Анџелес, а листата на номинирани со дури 12 номинации во најважните категории ја предводи наградениот филмот „Моќта на кучето“ во режија на Џејн Кемпион.

  На листата со најмногу номинации се и „Дина“ (10), „Белфаст“ (7), „Приказна од западната страна“, (7), „Кралот Ричард“ (6), „Не гледај нагоре“) ( 4), „Алејата на кошмарите“ (4), „Поврзи ме“ (4).

  За најдобар филм ќе се натпреваруваат „Белфаст“, ​​„КОДА“, „Не гледај нагоре“, „Поврзи ме“, „Дина“, „Крал Ричард“, „Пица од сладич“, „Алејата на кошмарите“, „Моќта на кучето“ и „Приказна од западната страна“, а меѓу режисерите на Оскар може да се надеваат, пред сè, режисерката Џејн Кемпион („Моќта на кучето“), Пол Томас Андерсон („Пица од сладич“), Кенет Брана („Белфаст“), Стивен Спилберг („Приказната за западната страна“) и Рјусуке Хамагучи („Поврзи ме“).

  За најдобро адаптирано сценарио Оскарите ги очекуваат Џејн Кемпион („Моќта на кучето“), Меги Гиленхал (адаптација на „Темната ќерка“ на Елена Феранте), Шон Хејдер („КОДА“), Дени Вилнев, Ерит Рот и Џон Спитс („Дина“), Рјусуке Хамагучи и Такамаса („Поврзи ме“).

  Нема поголеми изненадувања меѓу номинираните за најдобар актер – фаворит е Бенедикт Камбербач („Моќта на кучето“), а потоа Хавиер Бардем („Да се ​​биде Рикардос“), Дензел Вашингтон („Трагедијата на Магбет“), Ендрју Гарфилд (Тик, Тик… Бум!“), Вил Смит („Кралот Ричард“).

  Актерките Оливија Колман („Мрачна ќерка“), Пенелопе Круз („Паралелни мајки“), Џесика Честејн („Очите на Тами Феј“), Никол Кидман („Да се ​​биде Рикардос“) и Кристен Стјуарт („Спенсер“) влегоа во трката за најпопуларна филмска награда во светот – за главна женска улога.

  За Оскар за најдобра споредна женска улога се борат Џуди Денч („Белфаст“), Каитриона Балф („Белфаст“), Аријана Дебози („Приказната за западната страна“), Кирстен Данст („Моќта на кучето“), Џеси Бакли („Мрачна ќерка“) и Анжана Елис („Кралот Ричард“).

  На Оскар за најдобра споредна машка улога се надеваат Џеси Племонс и Коди Смит Мекфи (двајцата за „Моќта на кучето“), Киеран Хандс („Белфаст“), Џеј Кеј Симонс „Да се ​​биде Рикардос“ и Трој Коцур („КОДА“).

  Овогодинешната 94-та церемонија на Оскар е закажана за 27 март, во театарот „Долби“ во Лос Анџелес.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img