More

  ММФ почнува нова ревизија на кредитот од 15,6 милијарди долари

  spot_img

  Меѓународниот монетарен фонд почнува нова мисија во Украина во наредните недели за да ја процени програмата за заем на земјата од 15,6 милијарди долари и актуелната економска ситуација по зголемениот воен притисок од Русија, изјави денеска портпаролката на ММФ, Џули Козак, пренесоа агенциите.

  Таа додаде дека последната мисија на ММФ е исто така да ја анализира одржливоста на долгот на Украина.

  Проценката ќе влијае на напорите на Киев да го реструктуира долгот од 20 милијарди долари  на крајот на август.

  Во март, извршниот одбор на ММФ одобри трет преглед на програмата за заем на Украина со продолжен фонд, што резултираше со исплата на 880 милиони американски долари.

  Козак рече дека ММФ се надева дека договорот за четвртиот преглед може да биде поднесен за одобрување одборот до крајот на јуни.

  -Украинската економија покажа исклучителна издржливост, иако и понатаму е подложна на екстремно високи несигурности поради војната – оцени  таа, пренесоа агенциите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img