More

  Младата коприва помага при уринарни инфекции, артритис, гихт…

  spot_img

  Младите коприви се собираат во овој период од годината (април) и често се користат во рецептите слично како спанаќот и зелјето. Копривата е и најпознатиот народен лек за лекување на анемија, се верува дека може да им помогне и на пациентите кои страдаат од зголемена простата, уринарни инфекции, артритис, гихт.

  И покрај сите предности, копривата е растение кое некои луѓе треба да го избегнуваат.

  Копривата е диуретик, терапија за болки во зглобовите

  Копривата (Urtica Dioica) е диво растение богато со железо, калциум, магнезиум, витамини Ц, К. Листовите, корените и семките на копривата имаат лековити својства. Во средновековна Европа, копривата се користела како диуретик и терапија за болни зглобови.

  Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img