More

  Редовното јадење на овие седум намирници ќе помогне во варењето и ќе ја намали надуеноста

  spot_img

  ХРАНАТА богата со растителни влакна е важна за одржување на здрав дигестивен систем и избегнување на надуеност, со која многу луѓе често имаат проблеми. За да спречите надуеност или барем да имате помалку проблеми со тоа, вклучете храна богата со влакна во вашата исхрана. Тимот експерти во She Finds избра неколку од најдобрите избори за таква лесно достапна храна.

  Леќи

  Леќата е одличен избор за одржување на здравјето на дигестивниот систем. Богат е со влакна кои помагаат во регулирањето на варењето. Јадењето леќа влијае на подобро варење и ги ублажува болестите од кои често страдаат многу поединци.

  „Високата содржина на влакна во леќата може да промовира здраво варење, поддржувајќи го редовното празнење на цревата и растот на здрави цревни бактерии. Дополнително, комбинацијата на протеини и влакна во леќата може да поддржи стабилно ниво на шеќер во крвта, што може да помогне во намалувањето на желбата за храна и да помогне во губењето килограми“, истакнува личниот тренер Џоана Вен.

  Малини

  Малините се одличен избор за ужина пред спиење која го помага варењето. Тие се богати со антиоксиданси, како што се флавоноиди и полифеноли, кои имаат антиинфламаторни својства и можат да заштитат од дигестивни проблеми. Нивната висока содржина на вода придонесува за хидратација, која е неопходна за одржување на здравото варење, особено за време на спиењето кога може да дојде до дехидрација.

  Нутриционистот Дестини Муди објаснува дека „една шолја малини содржи околу 8 грама влакна и може да послужи како освежителна, нискокалорична закуска ако имате слатко. Јадењето малини пред спиење е многу подобра алтернатива за другите закуски со многу рафиниран шеќер, а содржината на влакна во бобинки може да помогне во варењето, како и подобра контрола на шеќерот во крвта.

  Авокадо

  „Авокадото е богато со мононезаситени масти, како и со диетални влакна. Тој е одличен извор на витамини Б, Ц, Е и К, како и фолати, калиум, магнезиум и антиоксиданси, кои се одлични за одржување на здравјето на мозокот, како и соодветно ниво на липиди во крвта, кои се неопходни за здравјето на срцето. вели диететичарот Џеси Федер.

  Тој додава дека диеталните влакна во авокадото играат „клучна улога во поддршката на гастроинтестиналниот тракт, подобрување на апсорпцијата на хранливи материи и целокупното здравје“, известува She Finds.

  Овесна каша

  Овесната каша е богата со растворливи и нерастворливи влакна. Растворливите влакна создаваат супстанца слична на гел во дигестивниот тракт што помага во забавување на варењето, промовира апсорпција на хранливи материи и го стабилизира нивото на шеќер во крвта.

  „Овесната каша со чиа семе е идеален појадок богат со влакна и протеини за слабеење поради неговиот нутритивен состав. Овој појадок богат со хранливи материи помага во губење на тежината преку промовирање на ситост, промовирање на дигестивно здравје и обезбедување на основни хранливи материи за целокупната благосостојба“, вели нутриционистот Лиза Ричардс.

  Цвекло

  Цвеклото е уште една храна богата со влакна која може да помогне да се намали надуеноста и да се подобри варењето. Диететичарката Дејна Елис Ханес истакнува дека цвеклото е „богато со влакна и може да помогне во варењето благодарение на нивниот бетаин, кој е дигестивен ензим. Како што старееме, пиеме помалку и сме помалку хидрирани, што може да не спречи, а храната богата со влакна навистина може да помогне, особено ако потекнува од свеж зеленчук, интегрални житарки, овошје итн., бидејќи тие исто така содржат влага“.

  Јаткасти плодови

  Содржината на влакна во јаткастите плодови помага за дигестивно здравје, поддржувајќи правилно варење и спречување на запек, известува She Finds. Диететичарот Џеси Федер се согласува.

  „Јаткастите плодови се одличен извор на нерастворливи влакна и здрави масти“, вели тој и објаснува дека „содржината на масти и влакна во јаткастите плодови се ефикасни за намалување на нивото на лошиот холестерол, а во исто време го зголемуваат добриот, а со тоа го намалуваат ризикот. на затнување на артериите и подобрување на кардиоваскуларната состојба“.

  Меѓутоа, при конзумирање на јаткасти плодови, важно е да не се претера со количината што ја консумираме на дневна основа. „Важно е да имате само една или две шаки јаткасти плодови бидејќи тие содржат многу калории“, додава тој.

  чиа семе

  Чиа семето е мала, но моќна суперхрана и исклучителен избор за дигестивно здравје. Нерастворливите влакна го помагаат варењето, олеснувајќи ги вообичаените дигестивни заболувања, известува She Finds.

  Федер истакнува дека „чиа семето се шири и создава желатинозна супстанца во дигестивниот тракт. Ова е одлично за забавување на варењето, зголемување на апсорпцијата на хранливи материи и помага да се чувствувате посити подолго време“.

  „Чиа семето се шири и формира желатинозна супстанца во дигестивниот тракт. Одличен е за забавување на варењето, зголемување на апсорпцијата на хранливи материи и помага да се чувствувате посити подолго време“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img