More

  Младa политичарка загина на пат сред бел ден

  spot_img

  Советничката Дијана Карнеро (29) беше убиена среде бел ден во средата во Еквадор.

  Двајца од нив се возеле со мотор и ја застрелале во главата. Младата советничка која беше избрана на изборите во февруари 2023 година во градот Наранхал брзо била пренесена во болница, но таму лекарите можеле само да констатираат смрт, пишува „Мирор“.

  Девојчето било убиено пред бројни сведоци. Таа го заврши состанокот на советот непосредно пред нападот, а потоа излезе на улица за да сними филм за патиштата кои се во многу лоша состојба.

  Властите најавија дека покренале истрага. Засега никој не е уапсен. Карнеро беше поддржувач на партијата основана од Рафаел Кореа, социјалдемократ и поранешен претседател на земјата.

  На Х со порака се прости од убиениот млад политичар.

  „Имаше само 29 години, ова е вистински кошмар. Нејзините родители мора многу да страдаат во моментов. Животот на младата надеж на градот Наранхал, но и на целата земја згасна“, напиша тој, пренесува „24сата.хр“.

  Во јануари, Еквадор прогласи вонредна состојба откако еден од најопасните криминалци во земјата исчезна од својата ќелија, додека во затворите ширум земјата избувнаа немири за време на кои затворските чувари беа совладани и земени како заложници.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img