More

  Чудо на Филипините: по 48 часа две деца спасени од лавина

  spot_img

  Тригодишно девојче и двомесечно бебе се спасени од лавина на Филипините. Лавината однесе најмалку петнаесет животи, а околу 110 лица се уште се водат како исчезнати.

  Филипинските спасувачи спасија тригодишно девојче и двомесечно бебе од под смртоносната лавина што во вторникот се појави на југот на островот Минданао и однесе најмалку 15 животи. Детето било затрупано од лизгање на земјиштето под дебел слој земја и камења, а филипинските власти го нарекле нивното спасување успешно
  За да стигнат до децата, спасувачите морале рачно да го отстранат дебелиот слој материјал што бил фрлен од разорниот одрон во градот Мако во провинцијата Давао Де Оро, речиси 1.000 километри јужно од главниот град Манила, според провинциската канцеларија за катастрофи. портпаролот Едвард Макапили…

  „Големо чудо е што беа спасени по повеќе од два дена, бидејќи претпоставувавме дека по толку долго време по лавината нема да најдеме некој што ќе преживее“, нагласи Мацапили.

  Спасувачите „носат надеж во време на очај“
  Претседателот на филипинскиот Црвен крст, Ричард Гордон, најави дека детето е веќе пренесено во болница, каде што ќе им бидат извршени итни лекарски прегледи. Гордон им се заблагодари на спасувачите што „донесоа надеж во време на очај“ по разорниот одрон.

  Досега спасувачите пронајдоа 15 тела и 31 повредено лице во областа на лавината. Според властите, роднините на 110 лица се уште се водат како исчезнати во областа.

  Свлечиштето беше предизвикано во вторникот вечерта во близина на рудник за злато во Мако, провинцијата Давао де Оро на островот Минданао. Под себе затрупа рударско село во планинска област, а затрупа и два автобуса со работници од рудникот, кои во тоа време биле во близина.

  Североисточниот монсун и нискиот притисок донесоа обилни врнежи на јужниот филипински остров Минданао од крајот на јануари, предизвикувајќи поплави и лизгање на земјиштето, според националната агенција за катастрофи. Тие убија најмалку 16 луѓе и погодија повеќе од 812.000 луѓе, вклучително и речиси 400.000 кои мораа да ги напуштат своите домови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img