More

  Министрите за надворешни работи на ЕУ за поддршка за Украина и Газа

  spot_img

  Министрите за надворешни работи на ЕУ на средбата во Луксембург ќе се фокусираат на натамошната поддршка за Украина, особено на воено поле, а уште еднаш ќе зборуваат за она што се случува на Блискиот Исток. Во дел од седницата ќе им се придружат и колеги од Западен Балкан, со кои ќе разговараат за надворешнополитичката координација.

  Според извори од ЕУ, министрите за надворешни работи на земјите-членки, вклучително и министерката Тања Фајон, ќе се фокусираат првенствено на обезбедување натамошна воена помош за Киев како дел од дискусијата за понатамошна поддршка на Украина во нејзината борба против руската агресија.

  Овде клучни се средствата за финансирање на набавките. Веќе денеска се очекува високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жозеп Борел, да објави дека 1,4 милијарди евра приходи од управувањето со руските средства замрзнати под западните санкции наскоро ќе бидат достапни за воена поддршка на Украина.

  Токму денеска, според неофицијални информации, членките на ЕУ официјално ќе го одобрат 14-тиот сет санкции против Москва поради нејзината агресија кон соседот.

  Координираната акција во спроведувањето на овие санкции се очекува да биде централна тема на разговор на работниот ручек на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и шесте земји од Западен Балкан.

  Советот за надворешни работи на ЕУ на дневен ред на денешната седница има и настани на Блискиот Исток, а фокусот е ставен на планот на САД за прекин на огнот во Газа. Се очекува да се разговара и за заканите на либанското движење Хезболах кон Кипар по неодамнешното заострување на ситуацијата на израелско-либанската граница.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img