More

  Милијардер: Среќниот и успешен живот се сведува на овие четири едноставни работи

  spot_img

  Џеф Безос. Основач на Амазон. Вселенски турист. Филантроп. Но, освен неговите годишни писма до акционерите и повременото учество на конференции, тој не е често во очите на јавноста, но кога ги нуди своите лични перспективи, тоа привлекува внимание, а автор на Inc.com го издвоил славниот претприемач. четири најкорисни животни совети.

  Безос за моќта на добрината
  Интелигенцијата е важна, но како што Безос научил растејќи со своите баба и дедо кога имал 10 години, интелигенцијата сама по себе нема да ве направи успешен, пишува Investor.me.

  Еве ја приказната што Безос им ја раскажа на дипломците од Принстон:

  Дедо ми возеше. А баба ми седеше на совозачкото место. Таа пушеше за време на овие патувања, а јас го мразев мирисот.

  На таа возраст би користел секаков изговор за да направам проценки и да направам малку аритметика. Решив дека еден случај ќе биде за баба. Го проценив бројот на цигари дневно, го проценив бројот на вдишувања по цигара итн. Кога се уверив дека дојдов до разумен број, ја пикнав главата во предниот дел од автомобилот, ја потапкав бабата по рамо и гордо и реков: „За две минути по здив, ти одзема девет години од животот! ”

  Живо се сеќавам што се случи, а не беше она што го очекував. Очекував дека ќе ме поздрават за мојата умешност и аритметички вештини. Наместо тоа, баба ми се расплака. Седнав на задното седиште и не знаев што да правам. Додека баба ми седеше и плачеше, дедо ми, кој возеше во тишина, застана покрај автопатот. Излезе од колата, дојде наоколу и ми ја отвори вратата и ме чекаше да го следам.

  Дедо ме погледна и по малку тишина нежно и смирено ми рече: „Џеф, еден ден ќе сфатиш дека е потешко да се биде добар отколку паметен“.

  Размислете за луѓето што ги почитувате. Размислете за луѓето на кои им се восхитувате. Размислете за луѓето со кои сакате да бидете во близина.

  Тие се паметни. Тие се остварени. Меѓутоа, што навистина ги издвојува? Тие се љубезни, дури и кога е доста тешко. Како што вели Марк Кубан, да се биде фин е една од најпотценетите вештини во бизнисот.

  Како што рече Безос, „Интелигенцијата е подарок, љубезноста е избор“. Можете да работите за да станете попаметни, но не можете да изберете да бидете интелигентни.

  Но, секогаш можете да изберете да бидете љубезни.

  Безос да се фокусира на работи кои никогаш нема да се променат
  Тешко е да се биде иновативен. Тешко е да се биде вистински лидер. Кратенките обично носат краткорочни придобивки. Неверојатно е тешко да се знае што ќе се промени.

  Безос не е загрижен што ќе се промени. Се фокусира на она што нема да се промени. Тој го изгради Амазон околу работи за кои знаеше дека ќе бидат стабилни со текот на времето, инвестирајќи многу во тоа да се осигура дека Амазон ќе ги испорача тие работи – и ќе ја подобри својата испорака на тие работи.

  Како што еднаш рече:

  Многу често го добивам прашањето: „Што ќе се промени во следните 10 години? И тоа е многу интересно прашање; тоа е многу честа појава. Речиси никогаш не го добивам прашањето: „Што нема да се смени во следните 10 години? И јас би рекол дека второто прашање е всушност поважно – затоа што можете да изградите деловна стратегија околу работи кои се стабилни со текот на времето. Во нашиот малопродажен бизнис, знаеме дека клиентите сакаат ниски цени и знам дека тоа ќе биде вистина 10 години од сега. Тие сакаат брза испорака; тие сакаат широк избор.

  Невозможно е да се замисли иднина за 10 години од сега каде што ќе влезе клиент и ќе каже: „Џеф, види, го сакам Амазон, само посакувам цените да бидат малку повисоки“. „Го сакам Амазон; Само посакувам да испорачате малку побавно“. Тоа е едноставно невозможно.

  И така, напорот што го вложивме во тие работи, развивајќи ги тие работи, знаеме дека енергијата што ја вложуваме во тоа денес, сепак ќе исплати дивиденда на нашите клиенти за 10 години. Кога имате нешто што знаете дека е вистина, дури и долгорочно, можете да си дозволите да вложите многу енергија во тоа.

  Фокусирањето на работи кои нема да се променат не гарантира успех. Но, тоа обезбедува една од најдобрите основи за успех што можете да ги најдете.

  Безос за избегнување доживотно каење
  Кога луѓето размислуваат за нешто големо што сакаат да го направат – да започнат сопствен бизнис, да ја сменат кариерата, да се преселат во нов град итн. – често размислуваат дали ќе зажалат за одлуката ако работите не тргнат, ако не испадне како што сакале.

  Секој нов пат е неизвесен, иднината е непредвидлива. Нормално е да се плашите дека ќе зажалите што сте направиле нешто ново. Но, кога ќе погледнете наназад, обично се каете за работите што не сте ги направиле. Работа што не сте ја започнале. Промена во кариерата што не сте ја направиле. Потег што не го направивте.

  Особено жалите за моментите кога не сте ризикувале.

  Како што рече Безос за донесувањето на одлуката за основање на Амазон:

  Отидов кај мојот шеф во тоа време и навистина ми се допадна мојата работа, и му реков дека ќе почнам да се занимавам со оваа работа, да правам онлајн книжарница и веќе и кажав на мојата сопруга и таа рече: „Одлично, ајде да одиме“. И му го кажав тоа на мојот шеф, а тој рече: „Мислам дека ова е добра идеја, но мислам дека би било уште подобро за некој кој веќе немал добра работа“.

  За мене тоа беше вистинскиот начин да се донесам таква многу лична одлука, бидејќи тие одлуки се лични, а не како деловни одлуки базирани на податоци. Тие се: “Што ти вели срцето?”

  И за мене, најдобриот начин да размислам за тоа беше да се проектирам себеси на 80-годишна возраст и да кажам: „Види, кога ќе имам 80 години, сакам да го минимизирам бројот на каење“. Не сакам да имам 80 години и да имам мирен момент да размислувам за мојот живот и да каталогизирам куп големи жалење и неуспеси во животот.

  Во повеќето случаи, нашето најголемо жалење се покажува како неуспеси. Се прашуваме што би се случило. Знаев дека кога имав 80 години, никогаш нема да зажалам што го пробав ова нешто [да се откажам од добра работа за да започнам Амазон] за што бев навистина возбуден и не функционираше.

  Ако не функционираше, добро. Би бил многу горд на фактот што се обидов кога имав 80 години. А знаев и дека секогаш ќе ме прогонуваат ако не се обидам.

  Кажете дека се плашите да започнете бизнис. Со планирање, подготовка и поддршка, стравот е нешто што можете да го надминете.

  Но, жалењето – вид на жалење што доаѓа од еден ден кога посакувате барем да се обидете – е чувство што никогаш не можете да го преболите.

  Безос за создавање на сопствен замаец
  Замаецот е неверојатно тешко тркало кое бара огромен напор за да се турка. Продолжете да притискате и замаецот гради импулс. Продолжете да притискате и на крајот почнува да ви помага да се свртите и да создадете сопствен моментум.

  Во книгата „Од добро до одлично“, Џим Колинс ја примени премисата на бизнисот, покажувајќи како моментумот на компанијата е самозајакнувачка јамка составена од неколку клучни иницијативи кои меѓусебно се хранат и поттикнуваат.

  Амазон ја доведе оваа премиса до извонредна крајност; како што Бред Стоун ја опишува раната верзија на замаецот на Амазон во „The Everything Store“:

  … Безос и неговите поручници го скицираа нивниот сопствен доблесен циклус, за кој веруваа дека го поттикна нивниот бизнис. Се одвиваше вака: пониските цени доведоа до повеќе посети на клиентите. Повеќе купувачи го зголемија обемот на продажба и привлекоа повеќе продавачи од трети страни кои плаќаат провизија на страницата. Ова му овозможи на Амазон да извлече повеќе од фиксните трошоци како што се центрите за исполнување и серверите потребни за водење на веб-страницата. Оваа поголема ефикасност потоа овозможи дополнително намалување на цените.

  Напојувајте го кој било дел од овој замаец, образложија тие, и тоа треба да ја забрза јамката.

  Клучот е да се создаде моментум кој, кога ќе започнете кој било дел од него, природно го забрзува целиот механизам.

  Да речеме дека продавате базени. Новите продажби и инсталации се дел од вашиот моментум. Договорите за одржување прават уште еден: колку повеќе нови базени продавате, толку повеќе договори за услуги можете да продадете и толку повеќе планирани посети за одржување можете да генерирате. Тие посети создаваат повеќе можности за вашите техничари да испорачаат одлична услуга, која ги решава препораките, надградбите и идните продажби. И не заборавајте на ад хок повиците; секој од нив е можност за техничар да го претвори зелениот базен во сина боја, да продадете друг договор за одржување и да идентификувате застарени системи што би можеле да се заменат со нови. А потоа, тука е продажбата на инвентар…

  Можете да направите и свој замаец. Кажете дека сакате да бидете во подобра форма. Вежбањето е еден дел. Јадењето поздраво е друга работа. Да се ​​​​најде неколку луѓе за работа, барем повремено, е друго. Јадете поздраво, а вежбањето е полесно; имањето партнер за вежбање создава мал притисок за да ви помогне да се придржувате до вашата рутина; вежбањето ќе ве натера да сакате да се храните поздраво, само за да не се чувствувате како да сте го „залудно потрошиле“ тренингот со тоа што ќе изедете еден куп празни калории, пишува Investor.me.

  Размислете за тоа на следниов начин: Ако имате само еден примарен двигател на успехот, што се случува кога моментумот на тој двигател неизбежно ќе престане? Кои други двигатели можете да ги додадете во вашиот бизнис што ќе ви помогнат да одржите и да изградите импулс – и да го потхраните тој момент?

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img