More

  Микропластиката сега е пронајдена и во тестисите: Експертите открија како да се заштитите

  spot_img

  Во 2024 година, микропластиката почнува да се третира како цигари во раните 1960-ти: како лошо разбрана опасност по здравјето на која итно треба подобро проучување и регулирање.

  Најновата, алармантна вест за микропластиката и здравјето на луѓето се појави минатата недела, кога студијата на истражувачите од Универзитетот во Ново Мексико испита 47 кучешки и 23 човечки тестиси, земени по кастрација и од трупови. Сите содржеле микропластика – во испитуваните органи биле пронајдени 12 видови од нив, вклучувајќи го и заедничкиот пластичен материјал од кој се прават садови и шишиња, пишува Business Insider (BI).

  „Тоа е одвратно“, рече Трејси Вудраф, научник која ја води програмата за репродуктивно здравје и животна средина на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, која не беше вклучена во студијата. Вудраф не е баш изненаден што микропластиката се појави во тестисите. Имено, тој веќе е пронајден во крвотокот и во другите човечки органи, како што се црниот дроб, срцето и белите дробови. Во март, една студија во New England Journal of Medicine дури сугерираше дека микропластиката пронајдена во крвните садови на вратот може да игра улога во ризикот од срцев удар и мозочен удар.

  И веќе е пронајден во тестисите во една кинеска студија од 2023 година За време на систематски преглед на 2.000 истражувачки трудови за микропластика, што Вудруф го направи за законодавците од Калифорнија минатата година, таа и еден тим открија дека тоа може да му наштети на репродуктивното здравје и на мажите и на жените. , а исто така го зголемува ризикот од рак и ги оштетува белите дробови.

  д-р. Ранџит Рамасами, експерт за репродуктивна урологија, вели дека наодите дека микропластиката ги напаѓа тестисите се дополнително загрижувачки. „Единствените два органи во човечкото тело кои се заштитени простори се тестисите и мозокот“, изјави тој за БИ. „Мислам дека прво треба да проучиме како микропластиката навлегла во нив на прво место.

  Микропластиката демне насекаде
  Тестисите, како и мозокот, имаат посебна крвна бариера низ која не треба да минуваат такви работи, но лесно можат да стигнат до органите како срцето или бубрезите. Микропластиката доаѓа од сè што консумираме и вдишуваме, вклучително и прашина, садови за храна, шминка и шишиња со вода. Малите честички што ги консумирате преку устата одат во цревата, потоа влегуваат во крвотокот и ги напаѓаат сите агли на вашето тело, од белите дробови до црниот дроб.

  Но, влегувањето во јајниците на жената, кои се „натопени со крв“, би требало да биде полесно отколку да влезете во тестисите на мажот, рече Рамасами. „Шокиран сум“, рече тој. За да се влезе во мозокот или тестисите, потребно е да се надмине дополнителна тешка пречка, таа посебна крвна бариера. Сепак, раните студии почнуваат да сугерираат дека микропластиката има способност да навлезе во крвно-мозочната бариера. И ако резултатите од оваа нова студија се потврдат во други лаборатории, тоа би било јасен знак за закана за машката плодност.

  Сепак, Рамасами предупредува дека треба да разбереме многу повеќе за тоа што всушност се случува со микропластиката во нашите тела и точно како тие влијаат на нашето здравје пред да почнеме да укажуваме на голтање пластика како најважна причина за проблеми со плодноста во современиот свет. „Пред да почнеме да ги алармираме сите велејќи: Вие пиете премногу пластика и затоа вашата плодност опаѓа, мислам дека треба да бидеме малку повнимателни“, рече тој.

  „Дали микропластиката игра улога како еколошки отров? Се согласувам сто проценти. Но, дали игра улога со тоа што влегува во тестисите и го блокира производството на сперма? Не го знам тоа“, додаде тој.

  Микропластиката ги нарушува хормоните
  Научниците знаат дека одредени хемикалии во пластиката ги нарушуваат нашите хормони. Хемикалиите како БПА се колоквијално познати како „хормонски нарушувања“, а производителите на пластика постојано развиваат нови. Оние специфични хемикалии што се користат за производство на пластика, исто така, можат да предизвикаат физички проблеми доколку се проголтаат.

  Во оваа студија, мажите имале три пати поголема количина на микропластика во тестисите од кучињата. Засега не се знае колку навистина е важна количината. „Мислам дека количината не е толку важна како видовите што се пронајдени и потенцијалната штета што може да ја предизвикаат“, рече Рамасами.

  Дали пластиката во крвотокот е проблематична поради хемикалиите во неа на кои сме изложени, кои може да вклучуваат познати токсини како PFAS, или пак предизвикува проблеми затоа што се заглавува на места на кои не би требало да биде? Одговорот на овие научни прашања е веројатно доста комплициран, велат експертите.

  „Она што сега го гледаме е дека микропластиката содржи хемикалии за кои знаеме дека се токсични“, рече Вудраф. Затоа е за тоа да се регулира на сличен начин како што правиме за загадувачите на воздухот. „Во моментов имаме реална можност да го решиме проблемот со микропластиката и пластиката“, посочи таа. „Се предвидува производството на пластика да се зголеми тројно до 2060 година, но не треба да одиме по тој пат, не треба да имаме повеќе пластика“, вели Вудруф.

  Експертите се согласуваат во една работа
  Експерти со кои разговарал Business Insider се согласуваат дека помалку пластика во микробранова печка е добра идеја. „Да се ​​пие од пластика е една работа, но да се загрее и да се јаде или пие од неа – мислам дека тоа е дефинитивно погрешно“, рече Рамасами. Научниците се чудат за пластиката во микробрановата, бидејќи кога се загрева, хемикалиите многу полесно излегуваат и лесно се апсорбираат од телото, пренесува tportal.

  Загадувачите на животната средина – вклучително и микропластиката – се една од причините за намалување на плодноста, вели Рамасами. Интересно е тоа што мажите постари од 55 години во новата студија немале толку многу микропластика во телото како помладите мажи. Дури и контејнерите за храна кои денес изгледаат „позелени“, како картонски кутии, често се прават со специјална пластична обвивка одвнатре за да не истекуваат течности.

  Затоа обидете се да ја ставите храната на керамичка или стаклена чинија или сад секогаш кога можете. Вудруф вели дека избегнувањето на пластични шишиња, миењето на рацете пред јадење и оставањето на чевлите на врата се исто така добри трикови за да се намали изложеноста на опасната микропластика.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img