More

  Меркел „Немав авторитет“ да ја спречам војната,САД бараа да го запре процесот на издавање дозволи за гасоводи под Балтичкото Море

  spot_img

  Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака да воспостави европски формат за разговори во кои ќе бидат вклучени францускиот претседател Емануел Макрон и рускиот претседател Владимир Путин за да се решат тензиите долж украинската граница пред да се повлече.

  Во интервју за магазинот „Шпигел“, Меркел рече дека се обидува да го воспостави форматот во летото 2021 година.

  „Но, јас веќе немав овластување да го туркам тоа, бидејќи на крајот сите знаеја: таа ја напушта функцијата наесен“.

  Меркел го најави своето заминување неколку месеци пред парламентарните избори во Германија во септември. Составувањето на коалицијата одзеде време и конечното предавање на власта се случи во декември.

  Русија ја започна својата инвазија на Украина на 24 февруари, нешто повеќе од два месеци подоцна.

  Во август 2021 година, Меркел отпатува во Москва, што беше нејзина последна официјална посета на руската престолнина, а за Der Spiegel откри како се чувствувала тогаш.

  „Тоа чувство беше сосема јасно. Што се однесува до политичката моќ, завршивте. А за Путин е важна само моќта“, рече таа.

  Меркел беше иницијатор на Нормандискиот формат, рамка договорена во средината на 2014 година која ги вклучи Германија, Франција, Русија и Украина по руската анексија на украинскиот полуостров Крим во февруари истата година.

  Форматот ги роди Минските договори кон крајот на 2014 и почетокот на 2015 година, кои никогаш не беа целосно спроведени.

  Откако ја напушти функцијата, критичарите ја обвинија поранешната канцеларка дека ја прави Германија премногу зависна од руските извори на енергија, особено од гасот.

  Пред да ја напушти канцеларската функција, владата на Меркел беше под силен притисок од нејзините сојузници, пред се САД, кои бараа да го запре процесот на издавање дозволи за гасоводи под Балтичкото Море. Тој проект е напуштен од почетокот на руската инвазија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img