More

  Медиуми: Јужнокорејскиот Black Panther, најскапиот тенк во светот, беше претставен во Романија

  spot_img

  Романија продолжува со амбициозната програма за набавка на модерни тенкови, па по купувањето на американскиот Абрамс на домашната јавност и го претстави јужнокорејскиот К2 Црн Пантер, според медиумите, најскапиот тенк во светот на воениот полигон Смарадан и на саемот за оружје BSDA во Букурешт.

  Како што објави порталот Balkan Security Network, понудата на јужнокорејскиот Hyundai Rotem до Романија вклучува трансфер на технологија и соработка со домашната индустрија која би произведувала компоненти за К2, а предлогот на Hyundai се совпаѓа со плановите на Букурешт да ги замени TR-85 и T- од Студената војна. 55 тенкови со 300 модерни оклопни возила.

  Романија делумно ја исполни таа цел минатата година со купување на 54 тенкови Абрамс М1А2 од САД преку договор меѓу две земји (Влада до Влада), а набавката вклучува и обука на екипажот и техничарот, муниција и резервни делови.

  Романија е заинтересирана и за други производи на компанијата од Јужна Кореја – пешадиското борбено возило Редбек и самоодната хаубица К-9. И двете се компатибилни или ги исполнуваат стандардите на НАТО.

  Тенкот K2 Black Panther е високотехнолошки основен борбен тенк кој беше воведен во вооружувањето на јужнокорејската армија во 2014 година, а чиј прв корисник во Европа е Полска, со нарачани 180 единици.
  Основното вооружување на тенкот К2 Блек Пантер е пиштол L55 од 120 мм, кој се произведува во Јужна Кореја по лиценца на германски Рајнметал. Има споен митралез од 7,62 мм, 12 фрлачи на димни кутии и митралез од 12,7 мм поставен на бедем.

  Резервоарот може да пука во движење, дури и на груб терен, а има и автоматски натоварувач. Стапката на истрелување е 10 проектили во минута и 40 проектили се складирани во резервоарот, од кои 16 можат да бидат во автоматскиот натоварувач и 24 во куполата.

  Black Panther е придвижуван од германски дизел мотор MTU 883 со 1.500 коњски сили, исто така произведен под лиценца. К2 има максимална брзина од 70 километри на час на асфалтирани патишта и може да одржува брзина до 48 километри на час на нерамен терен.

  Цената на тенкот К2 за Романија се уште не е објавена, а според медиумите е најскапиот тенк во светот, бидејќи цената за парче е 8,5 милиони долари – без муниција и резервни делови.

  Романија купи 54 тенкови Абрамс, муниција, обука, резервни делови и 12 помошни инженерски возила со трага по вкупна цена од 2,5 милијарди долари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img