More

  Детали за сведочењето: Осомничениот за убиството на малата Данка Илиќ тврди дека никогаш не ја видел

  spot_img

  Срѓан Јанковиќ, осомничениот за убиството на малиот Данке Илиќ, чие тело по исчезнувањето никогаш не беше пронајдено, целосно го смени исказот. на денешното рочиште во Вишото јавно обвинителство во Зајечар потврди дека кобниот ден бил во село во околината на Бор и додаде дека никогаш не ја видел девојката Данка.

  „Осомничениот Јанковиќ потврди дека критичниот ден бил во Бањско поле, објаснил дека бил на работна задача со колегата Дејан Драгијевиќ и по кој пат одат. Но, тој негираше дека ја видел девојката Данка Илиќ, како и дека удрил во службениот автомобил ЈКП Водовод што го управувал, како што самиот кажа. После тоа и тој го негираше делото за кое се товари“, изјави нашиот извор запознаен со случајот.

  Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ се осомничени дека со службено возило во Бањско поле ја удриле Данка Илиќ, онесвестената девојка ја ставиле во автомобил и нејзиното тело го однеле во блиската депонија.

  Како што беше официјално објавено претходно, постои сомневање дека девојката во еден момент се разбудила во автомобилот, и дека ја задушиле и и го однеле телото на буниште. Неколку дена по злосторството, се верува дека Драгијевиќ се вратил во депонијата и со помош на неговиот брат Далибор и таткото Радослав го префрлиле телото на друга локација, која се уште не е позната.

  Во меѓувреме и Далибор и Радослав се приведени, но Далибор починал во просториите на полициската станица од повредите со кои се здобил при апсењето и распитот, додека неговиот татко Радослав неодамна бил пуштен од притвор бидејќи немало подолготрајна основа за притвор.

  Случајот со девојчето Данка Илиќ крена голема медиумска прашина во Србија, особено полициските неуспеси по исчезнувањето на девојчето. Смртта на братот на еден од осомничените при распит укажа на можниот непрофесионален пристап на полицијата. Утврдено е дека тој не починал од природна смрт како што претходно тврдеше полицијата.

  Засега нема траги од телото на малото девојче и нема нови информации за евентуални нови докази. Подоцна било утврдено дека во автомобилот во кој наводно била девојката немало траги од нејзината ДНК.

  Александар Вучиќ, претседателот на Србија, самиот ја презеде „одговорноста“ со соопштувањето на информацијата за смртта и истрагата пред новинарите.

  До денес нема одговор, каде е телото на Данка и кој и наштети?

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img