More

  Липата ги смирува нервите и промовира подобар сон, но тоа не е нејзината единствена предност

  spot_img

  Липата е позната по своите смирувачки и релаксирачки својства, што е потврдено и од науката.

  Истражувањето објавено во Журналот за етнофармакологија покажа дека липата може да има смирувачки ефект врз централниот нервен систем, намалувајќи ја анксиозноста и го подобрува квалитетот на сонот. Затоа, често се користи за намалување на стресот, анксиозноста и несоницата. Во хербалната медицина, цветовите од липа се корисни и против тахикардија, нервоза и главоболки.

  Имено, липата делува релаксирачки на циркулаторниот систем, предизвикувајќи намалување на крвниот притисок.

  Познат е и по своите карминативни и антиспазмодични својства, кои можат да помогнат во варењето и да ги намалат гастроинтестиналните тегоби како што се надуеност и грчеви.

  Чај од лимета за релаксација
  Шолја чај од липа може да помогне да се смират нервите и да се поттикне мирен сон.

  Подготовката на чај од липа е еден од најпопуларните начини на користење на ова растение.

  Едноставно прелијте со зовриена вода врз исушените листови или цветови од липа и оставете да отстои 10 минути.

  Се препорачува да се пијат до три шолји дневно за да се максимизираат неговите ефекти.

  Облоги и тоник за кожа
  Липата е честа состојка во многу производи за нега на кожа. Може да се користи за ублажување на иритациите на кожата, намалување на воспалението и хидратација.

  Се користи како тоник, ја чисти и освежува кожата, ги измазнува брчките и помага при црвенило на кожата.

  Од истата причина, надворешната облога со лушпа од цветови од липа е ефикасна за изгореници, сончев удар и дерматитис.

  Закрпи за очи
  Натопете ги влошките од газа во чај од липа и ставете ги на очите за да добиете деконгестивен и освежителен ефект на темните кругови и отечените и воспалени очни капаци, пишува Novi list.

  Етерично масло од липа
  Етеричното масло од липа може да се користи за масажа или ароматерапија.

  Се препорачува да се разреди со крем или базно масло пред употреба и да се консултира експерт за ароматерапија за правилната доза.

  Контраиндикации
  Треба да се избегнува земање препарати на база на липа доколку страдате од срцеви заболувања или позната преосетливост на една или повеќе компоненти.

  Секогаш е препорачливо да се консултирате со лекар, билкар или квалификуван професионалец пред употреба.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img