More

  Лекарите ја препорачуваат најдобрата храна за борба против стресот

  spot_img

  Исхраната е еден од основните фактори што може да влијае на начинот на кој вашиот мозок и тело се справуваат со стресот. Храната што ја ставате во чинијата навистина може да ви помогне да се чувствувате малку помалку под стрес и малку повеќе зен.

  Клучниот дел од сложувалката храна-расположение е всушност вашиот цревен микробиом, така што повеќето здрави за цревата храна и навики за исхрана се исто така храна за борба против стресот и навики во исхраната.

  Здравјето на цревата е многу тесно поврзано со мозокот и нервниот систем, а со тоа и со способноста на телото да управува со стресот, лекарот и експертот за здравје на цревата, Иан Смит.

  „Врската помеѓу анксиозноста и цревата е длабока“, вели тој. „Немирот или анксиозноста може да го поттикнат имунолошкиот систем да испрати сигнали за да ја разбие слузницата на цревата. Неурамнотежено или оштетено црево потоа може да предизвика хроничен одговор на стрес“.

  Еве ги најдобрите намирници и хранливи материи кои го олеснуваат стресот што ги препорачуваат експертите за вашето здравје на цревата – а со тоа и за вашето ментално здравје:

  Лосос и други посни протеини богати со Омега-3
  Докажано е дека омега-3 масните киселини, со кои е полн лососот, го подобруваат расположението, а можете да ги најдете во други масни риби, како и во растителни извори како јаткасти плодови, семки и производи од соја. Други посни протеини како пилешкото се исто така одлични: амино киселините што ги содржат можат да помогнат во зајакнувањето на вашето расположение. Избегнувајте месо со висока содржина на заситени масти, пренесува РС.

  Овошје со многу влакна – особено бобинки
  Влакната се голем двигател на добрите бактерии во цревата, а најдобриот начин да добиете повеќе влакна е да јадете храна која се одгледува од земја. Од јаткасти плодови и семки, преку леќа и пуканки, до овошје и зеленчук. Бобинки се неверојатно богат извор на влакна, особено малини, капини и диви боровинки. Дополнително, се покажа дека некои бобинки (како боровинки) го намалуваат кортизолот, хормонот на стресот кој може негативно да влијае на вашето расположение.

  Портокалите
  Портокалите се богати со витамин Ц – еден портокал содржи 70 милиграми од витаминот, со што се задоволува речиси целата дневна потреба. Можеби најпознат по својата моќ за зајакнување на имунитетот, витаминот Ц може да помогне во ублажување на стресот, па дури и аромата има смирувачки ефект.

  Во едно истражување во кое волонтерите биле подложени на стресна задача, оние кои земале витамин Ц имале подобри мерки за стрес отколку оние кои примале плацебо. Витаминот имаше субјективен ефект врз учесниците (субјектите рекоа дека се чувствуваат подобро), а исто така имаше ефект и на кардиоваскуларниот (срцето) и невроендокриниот (мозок и хормони) системи.

  Наут
  Наутот е богат со триптофан, есенцијална амино киселина која игра улога во врската црево-мозок, бидејќи телото го користи за производство на серотонин, хемикалија за стабилизирање на расположението и за добро чувство на мозокот.

  Плус, високата содржина на протеини (14,5 грама по варена шолја) и влакна (12,5 грама по варена шолја) може да ви помогнат да го одржите нивото на шеќер во крвта и да го стабилизирате вашето расположение.

  Јајца и јаткасти плодови
  Сите овие состојки ја обезбедуваат и моќта на триптофанот, кој, повторно, е клучен за создавање на серотонин: клучниот двигател на доброто расположение.

  Чај од камилица
  Камилицата делува како благ седатив и може да ја ублажи мускулната напнатост и да ја скроти анксиозноста или раздразливоста. Камилицата е едно од најкористените и најпознатите лековити растенија во светот. Исто така, не содржи кофеин, па можете да пиете смирувачка чаша пред спиење. За повкусен начин да се ослободите од стресот, пробајте рецепт за чај со мешање на камилица со цимет, јаболковина и лимон.

  Темно чоколадо
  Чоколадото содржи полифеноли, одлични антиоксиданси за кои е докажано дека ја подобруваат функцијата на мозокот и расположението. „Но, всушност мислам на темно-не млечно чоколадо!“ нагласува д-р Смит. Колку е потемно чоколадото, толку помалку додаден шеќер содржи – состојка за која, за жал, е откриено дека влијае на расположението и регулацијата на стресот понегативно отколку што мислите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img