More

  Лавров ги претстави условите на Русија за крајот на војната: „Исполнете ги за свое добро“

  spot_img

  Предлозите на Москва за решавање на проблемите во Украина му се добро познати на Киев, а Украина или ќе ги исполни за свое добро или за тоа ќе одлучи руската армија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за агенцијата Тасс.

  -„Нашите предлози за демилитаризација и денацификација на териториите контролирани од режимот, елиминирање на заканите за безбедноста на Русија кои доаѓаат од таму, вклучително и нашите нови територии, му се добро познати на непријателот. Значењето е едноставно. Пополнете ги за ваше добро. Во спротивно, за ова прашање ќе одлучува руската армија“, ја цитира државната новинска агенција изјавата на Лавров во понеделникот вечерта.

  Официјална Москва својата инвазија на Украина ја нарекува „специјална воена операција“ за „демилитаризација“ и „деназификација“ на својот сосед. Киев и неговите западни сојузници тоа го нарекуваат агресија во империјален стил чија цел е заземање на земјата, потсетува Ројтерс.

  Во септември Москва објави анексија на четири украински провинции – Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон, откако одржа референдум што Киев и неговите сојузници го отфрлија како лажен и незаконски.

  Рускиот претседател Владимир Путин во неделата изјави дека Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во војната во Украина, но дека Киев и неговите западни поддржувачи ги отфрлија преговорите.

  И Киев и Вашингтон оценуваат дека Русија не сака преговори, додека Москва не одговара на украинските предуслови, кои вклучуваат целосно повлекување на руските трупи од Украина, вклучувајќи го и Крим, кој беше окупиран во 2014 година.

  Лавров изјави за Тас дека кога станува збор за тоа колку долго ќе трае конфликтот, „топката е во теренот на режимот, а Вашингтон стои зад неа“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img