More

  Лавина однесе седум лица во Словенија

  spot_img

  Оперативно-комуникацискиот центар на Полициската управа (ПУ) Нова Горица бил известен во неделата во 9 часот и 39 минути за лавината што однесе седум лица на Мала Мојстровка. Според првичните полициски информации, група од седум лица се упатиле кон Мала Мојстровка по сртот на Жупанчич. Кога излегле надвор од гребенот ги однела лавина долга околу стотина метри, јавува N1 Словенија.

  Сите ја преживеале несреќата, а неколку лица се тешко повредени, соопшти полицијата. Како што јави ТВ Словенија, пет лица се тешко повредени, а двајца полесно.

  На помош дојдоа два хеликоптери
  Во спасувачката акција учествуваа спасувачи од планинските спасувачки служби на Бовац, Крањска Гора, Ратеча и Мојстрана, како и два хеликоптери на словенечката армија.

  Како што информираат од полицијата, во спасувањето учествуваат и службеници од планинската полициска единица на ПУ Нова Горица и ПУ Крањ.

  Планинското спасувачко друштво соопшти дека двата хеликоптери се на терен и нивната работа е отежната поради магла.

  Временските услови на местото на настанот се многу лоши, видливоста е слаба, а спасувањето на настраданите е „многу напорно и одзема многу време“, ја потврди најавата на синдикатот портпаролот на ПУ Нова Горица, деканот Божник.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img