More

  Курти вели дека Лајчак и Борел работат „во хор“ со Вучиќ

  spot_img

  Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „не може да даде кафе без шолја“, односно без де факто признавање од Србија“ и индиректно ја обвини ЕУ за неуспехот на последната рунда преговори меѓу Приштина и Белград.

  Во врска со ова Курти рече дека претставниците Мирослав Лајчак и Жосеп Борел работеле „во хор“ со српскиот претседател Александар Вучиќ против Косово и барале од него итно формирање на Заедницата на српски општини според членот 7 од основниот договор без претходно да бидат спроведени бриселскиот и охридскиот договор, како што вели по лош редослед.

  Според Курти, ЗСО не може да биде услов за спроведување на договорот и дека прашањето мора да се реши во рамките на 10-те точки од Основниот договор.

  Курти рече дека на трилатералната средба „бев изложен на сценариото што Лајчак одамна го смислил“.

  – Ништо не измислив, ниту додадов ништо на планот. Откако Вучиќ и Лајчак заеднички ме одбија, им поставив основно прашање: Бидејќи го одбивте мојот предлог, кажете ми дали Србија некогаш предложила некаков план за редослед (на спроведување на договорот). Лајчак рече да, со целосно убедување, дека и Србија потврдила. Им побарав некаков документ, но не ми дадоа. По многу инсистирање, тој (Лајчак) ми донесе документ за кој ми кажа дека е предлог на Србија за планот за редоследот – рече тој.
  Курти вели дека не го прифатил договорот бидејќи „планот на Лајчак го спроведува она што Србија го бара“.

  – Им кажав гласно, кратко и јасно – не можам да ви дадам кафе без шолја. Де факто прво признавање. Оти, кој е легалниот, правен извор на таа ЗСО – дали е тоа Уставот на Косово или Уставот на Коштуница. Ако е Уставот на Косово, јас сум тука како премиер на Косово, ако е Уставот на Коштуница – зошто вие самите не го креирате, зошто јас? Ако легалниот и правен извор е Уставот на Србија, тогаш зошто дојдовте овде во Брисел да преговарате со мене? Преговорите со мене имаат смисла бидејќи легален, правен извор на таа Заедница е Уставот на Косово, но тоа не беше прифатено – рече Курти, одговарајќи на прашања на новинарите денеска во Приштина, на заедничката конференција со шефот на преговарачкиот тим, Бесник Бислими.

  Тој додава дека разговарале за заедницата, преговарале за нацрт-статутот, но оти, како што вели, српската страна, не само претседателот туку и Владата, „не сака да разговара за духот, карактерот на таа Заедница на Општините“.

  – Ако извршните органи го сакаат тоа ЗСО, од кого ќе го земат? Од мојата влада? Не сум лесен човек да ми ги одземат надлежностите… Од општините на Ахтисари? Ова веднаш се коси со Уставот на Косово. Во Републиката нема вакуум. Ако сакате извршни овластувања, тогаш треба да ги земете од некаде. Извршните овластувања ги има мојата влада, општините, оние со српско мнозинство се привилегирани и КФОР. Од каде ги добиваат овие надлежности? Мора да дојдат од некаде. Тоа е главниот проблем што се однесува до ЗСО – изјави тој.

  Курти го нарече Договорот од Брисел во 2013 година „најдраг договор за Србија“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img