More

  Рецензија од Хрватска: Неспособната опозиција му дозволи на Вучиќ да стане „српскиот Ким Џонг-ун“, а се поизвесно е кој ќе биде негов наследник

  spot_img

  На скратените локални избори (дел од опозицијата не се натпреваруваше, но кој е виновен за таа горе-долу „непроветрена“ опозиција), Александар Вучиќ триумфираше во 84 градови и општини од 88 каде што се одржаа избори! Барем така кажа во изборната ноќ.

  Тој не победи само во Тутин, каде што Бошњаците се апсолутно мнозинство, и во градовите Војводина со значителна унгарска заедница, Бачка Топола, Књажевац и Сента, иако не победи ниту во Прешево, каде Албанците имаат мнозинство. Но, тоа не е толку важно, а ни него не му пречи. Додуша, тоа не значи дека секаде ќе ја држат власта, но во огромно мнозинство ќе ја држат. И она што му е најважно – има апсолутна власт во Белград, Нови Сад и најверојатно во Ниш, иако таму и опозицијата и неговата СНС прогласија победа, но се чини дека се е во „еден претставник“.

  Локални избори во Србија: ДС прогласи победа на опозицијата во Нов Белград
  РЕГИОН
  07:34 часот
  4

  Вучиќ прогласи „убедлива победа“ и покрај нерегуларностите: Нашата листа сега има 63 мандати во Белград, 45 во Нови Сад
  РЕГИОН
  22:00 часот
  2
  А тој одлучувачки глас е единствениот претставник на Руската партија, Тихомир Периќ, кој речиси сигурно ќе застане на страната на Вучиќ. Треба да се напомене дека оваа партија влезе и во белградското Собрание. Така, во следните денови ќе има поголема тензија околу Ниш, кој веќе се прогласи за „слободен град“, но Александар Вучиќ нема само да го подарува.

  Опозицијата се надеваше дека „окупацијата“ на Белград ќе биде почеток на крајот на Александар Вучиќ, но сега Белград е целосно во негова сопственост и повеќемесечните протести на „Србија против насилството“, каде се собраа десетици илјади луѓе. , уште еднаш се слични на претходните протести против Вучиќ, не дадоа резултат, а тој успеа да направи раскол и меѓу нив.

  На крајот, дури и со својата морбидна манипулација, Вучиќ успеа да ги претвори во своја полза страшниот масакр во основното училиште Рибникар во Белград и крвавиот поход во Младеновац, иако тие беа поттик за големи граѓански протести кои го навестија неговиот евентуален пад. Да потсетиме дека на своите митинзи ги донесе семејствата на жртвите од тие луди масакри.

  Ваквата огромна победа на Вучиќ во голем дел овозможи неспособната опозиција, која целосно се распадна бидејќи не можеа да се договорат дали да одат заедно на избори или да не одат заедно на избори. Сите се грижеа за себе, па незаузданиот Александар Шапиќ повторно ќе стане градоначалник на главниот град. Но, сега Саво Манојловиќ, шефот на движењето „Крени – промени“, се појави како некаков нов лидер на српската опозиција, но само затоа што некои од повидливите, но подеднакво безопасни за Вучиќ, претходните опозициски политичари не учествуваа. на изборите, како Драган Ѓилас, Маринике Тепиќ, поранешниот претседател Борис Тадиќ или Здравко Понош. До каде ќе плива, ќе видиме.

  Така, со своето „неделување“ значително му помогнаа на Вучиќ, но и слабиот одѕив кој во просек изнесуваше 50 проценти, а можеби и малку помал, што секогаш му оди во прилог на Вучиќ бидејќи има „дисциплиниран и контролиран“ електорат. Вучиќ со својата листа добиваше најмногу гласови секаде, но да успееше опозицијата да се договори, впечаток е дека веројатно сега ќе беа победничка опција во многу кругови или барем многу ќе и ја отежнеа опцијата на Вучиќ. да владее мирно, како што ќе биде сега во Белград, каде на последните избори, во декември, опозицијата беше пред победа.

  Сега целосно потфрлија (опозицијата ќе има само нешто повеќе од една третина од Градското собрание на главниот град) без разлика на обвинувањата за нерегуларности, носење гласачи од други области, гласање на исти луѓе повеќе пати и слично. Но, раздорот во опозицијата, поточно неможноста да се понуди и да биде препознатлива алтернатива на Вучиќ, заедно со вообичаените традиционални изборни махинации, апатијата и незаинтересираноста на опозициските гласачи, повторно беа добар адут на власта. Александар Вучиќ, иако е претседател на државата и повеќе не е лидер на владејачката СНС, повторно беше носител на листата, која овојпат го носеше и неговото име. Конечно, тој самиот им порача на партиските субјекти дека без него се ништо и дека немаше да победат на изборите.

  Тоа не е далеку од вистината, но е и потврда дека Србија стана вистинска автократија и дека Вучиќ се однесува како родоначалник на нова династија, по примерот на Северна Кореја. Конечно, тој постојано е во друштво на својот постар син Данило Вучиќ, чие присуство на прославата во партиските простории не го игнорираше ниту еден режимски медиум, кој го држи блиску до себе. Но, да се вратиме на опозицијата. Зошто Вучиќ со години успева да ги измами? Не само затоа што успеа да ги контролира сите медиуми, да купи и придобие многу познати Срби, да преземе институции и да создаде бизарен и гротескен, патетичен маченички култ (зошто Србите паѓаат на тие истрошени националистички трикови со пет параметри е прашање за психолозите и социолозите, ако не и за психијатрите), но првенствено затоа што опозицијата не се разликува многу од националистичката мантра на Вучиќ-Милошевиќ.

  Опозицијата го „персонализираше“ нивната политичка борба е само на него и е фиксирана да го отстранат како „диктатор“, но ретко излегуваат против неговите политики, кои се многу нарушувачки и опасни и за Србија и за регионот. Не мора да одите далеку, нивниот став за Косово, Црна Гора, Република Српска или Резолуцијата за Сребреница всушност не се разликува од онаа што ја пропагира Вучиќ. Опозицијата ќе го исмева неговото патетично обвиткување со српското знаме во ОН, но и ќе ја прогласи Резолуцијата за „антисрпска“ или дури ќе го обвини Вучиќ за предавство во врска со Косово, притоа нудејќи алтернативен предлог со кој ќе се обиде да го реши проблемот. А во таа „празнина“ се вклопува и Саво Манојловиќ, новата опозициска ѕвезда. Вучиќ вешто манипулира со ова, па резултатите од изборите не се изненадувачки. А Вучиќ е уште помоќен и поопасен, пренесува Јутарњи во својата анализа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img