More

  Кралската дијагноза ги шокираше Британците, но премиерот мирен: „Ракот е рано откриен“

  spot_img

  Откако Бакингемската палата во понеделникот изненади со веста дека британскиот крал Чарлс III. му беше дијагностициран рак за време на лекувањето на зголемена простата, премиерот Риши Сунак рече дека ракот на кралот бил рано откриен, но дека дијагнозата сепак го шокирала и тагува. Не е познато каков тип или стадиум на рак има.

  Едвај година и пол од смртта на кралицата Елизабета Втора. и почетокот на владеењето на кралот Чарлс III. Во понеделникот жителите на Островот беа изненадени од пораката од Бакингемската палата дека на кралот му бил дијагностициран рак за време на лекувањето на зголемена простата. Не е познато за каков вид на рак се работи, бидејќи палатата не соопшти детали за дијагнозата. Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека е шокиран и тажен од веста за здравјето на кралот, но дека 75-годишниот Чарлс Трети. ракот е откриен „рано“, пренесува Би-би-си.

  Се очекува во Велика Британија да отпатува помладиот син на кралот, принцот Хари, кој по преселбата во САД, има затегнати односи со семејството, за што неодамна помогна неговата книга Reserve, во која содржи еден куп за обвинувањата против кралската институција и нејзините членови, ја разоткри природата на нивните односи.

  Кралот, кој веќе почнал да се лекува, ќе ги откаже јавните работни обврски до понатамошно известување, но ќе продолжи да ја извршува улогата на шеф на државата. Престолонаследникот Вилијам од Велс, кој привремено се повлече од очите на јавноста за да и помогне на својата сопруга, принцезата Кејт од Велс, по неодамнешната абдоминална операција, се очекува да изврши дел од должностите наместо него.

  Во меѓувреме, од светот пристигнуваат реакции и апели за што побрзо закрепнување на кралот. Францускиот претседател Емануел Макрон во порака рече дека неговите мисли се со Британците.

  И неговиот дедо имал рак
  Инаку, токму на денешен ден пред 72 години почина дедото на Карл – Џорџ Шести. и татко на кралицата Елизабета Втора.

  Џорџ VI, кој го презеде тронот по абдицирањето на неговиот постар брат Едвард VIII, бил тежок пушач и имал други болести, како и рак на белите дробови, вклучувајќи артериосклероза и Бургерова болест.

  Чарлс III. на престолот ја наследи неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, која почина на 8 септември 2022 година на 96-годишна возраст по 70 години на тронот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img