More

  Обилните снежни врнежи ја парализираа Кина: возачи десет часа заглавени во наноси

  spot_img

  Секоја година, во пресрет на Новата година, милиони Кинези патуваат дома од големите градови во ова време. Ќе започне годината на змејот, која претставува среќа, богатство и моќ во кинеската култура. Меѓутоа, времето се сврте против нив, бидејќи поради обилните снежни врнежи беа принудени да откажат многу летови и возови.

  Во Кина, каде ќе ја дочекаат Новата година и доаѓањето на пролетта, во деновите пред празникот имаат проблеми со времето. Многу летови и возови се откажани во централна Кина поради невообичаено обилните снежни врнежи и студот. Имаше и бројни гужви кои веќе се редовна појава во овој дел од годината.

  Метеоролозите предвидуваат нови врнежи од снег во наредните денови, а Кинезите ширум светот се подготвуваат за Годината на змејот, која ќе започне во сабота и ќе трае до 28 јануари 2025 година, според лунарниот календар.

  Во пресрет на новата година, милиони Кинези ќе ги напуштат големите градови на пат кон своите семејства, бидејќи во кинеската култура тоа е поврзано со многу митови и обичаи. Во Кина, традициите за нејзиното празнување се разликуваат од регион до регион, но се верува дека на новогодишната ноќ семејството се собира на вечера, според онлајн енциклопедијата Википедија.
  Поради обилните снежни врнежи, неколку автопати се затворени во централниот дел на Кина, а некои возачи останале заглавени во снежните наноси и до десет часа, јави државната телевизија. Зимското време влијаеше и на железничкиот и воздушниот сообраќај. Десетици возови беа откажани во Вухан, а аеродромот беше привремено затворен.

  Посебно беа погодени провинциите Хенан, Хубеи и Хунан во централниот дел на земјата, каде едно лице загина во понеделникот кога под тежината на снегот се урна покривот на пазарот во градот Јијанг. Повредени се и неколку лица.

  Кинезите ќе имаат осум слободни денови до крајот на следната недела за еден од најважните празници во земјата, а властите очекуваат да направат рекорден број патувања оваа година, откако патувањето беше строго ограничено во последните години поради политиката на нулта толеранција на COVID-19.

  Што носи годината на змејот?
  Според една од традициите, секое семејство треба темелно да го исчисти својот дом за кинеската Нова година, да му ја „одземе“ целата лоша среќа и да „да направи простор“ за претстојната среќа. Обичајот за украсување на прозорци и врати со црвени хартиени исечоци е исто така доста распространет.

  Додека змејот кај нас е нешто морничаво и страшно, на Кинезите им претставува среќа, богатство и моќ, објасни синологот Северин Лоренчич. Млад истражувач на Катедрата за азиски студии на Факултетот за уметности во Љубљана ја посочува и разликата во концептот на змејот, кога светските медиуми редовно ја прикажуваат Народна Република Кина со ова суштество.

  Според шпанската новинска агенција EFE, некои кинески медиуми затоа дури сугерираат дека во странство името на суштеството што ќе ја одбележи новата година не е зборот змеј, туку кинескиот еквивалент, буквата „долго“.

  Кинескиот змеј не исфрла оган, а според кинескиот весник Глобал тајмс, неговата симболика дури делува како поттик за младите парови, поради што се вели дека во годините на змејот се раѓаат повеќе деца од вообичаено. Се очекува да се зголеми и бројот на бракови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img